Ana sayfa İnternet Twitter 70 Milyondan Fazla Hesabı Sildi

Twitter 70 Milyondan Fazla Hesabı Sildi

0

Twitter 70 milyondan fazla hesabı sildi. Twitter, dezenformasyonu önlemek ve sahte haberlerin yayılmasına engel olmak için geçen 2 ayda 70 milyondan fazla hesabı sildi.

Twitter Ne Yapıyor?

Washington Post’ta yer alan göre, Twitter bu süre dahilinde her gün 1 milyondan fazla hesabı askıya aldı.

Twitter, hatalı ya da sahte içerikleri, yayımlanmalarından önce kapsamlı bir biçimde incelemediği için sıkça eleştirilmekteydi.

İlgili Haber; Twitter Sahte Hesaplara Savaş Açtı: Telefon Numarası Doğrulama Şartı

Bu nedenle şirket, artık sahte içerik yayan hesapları kaldırmaya ve bu tür içerikler paylaşan hesapların paylaşımlarını, kapatmadığı takdirde dahi takip altında tutma kararı aldı.

Twitter, bu yeni politikası uyarınca, mayıs ve haziran aylarında toplam 70 milyondan fazla hesabı mecradan sildi.

Twitter’ın aylık kullanıcı sayısı halihazırda 336 milyon kişiyken, bunun 70 milyonu aşkın bir kısmının hesaplarının kaldırılması, analistler tarafından çok radikal bir hareket olarak tanımlanıyor.

Yeni Bir Algoritma mı?

Twitter’ın sahte hesaplar ve yalan haberler için aldığı önlemler sık sık medyada yer alıyordu. Son olarak sahte hesapların önüne geçmek için telefon numarası doğrulamayı katı bir şart olarak kabul eden Twitter, yalan haberleri engellemek için yeni bir algoritma geliştirmiş olabileceği belirtiliyor.

Uzmanlara göre tek tek hesapları incelemek çok zor olacağından Twitter’ın yapay zeka tabanlı bir tarama algoritması geliştirmiş olabileceğini söylüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here