Ana sayfa Makale TV’niz için en iyi çözünürlüğü nasıl seçersiniz?

TV’niz için en iyi çözünürlüğü nasıl seçersiniz?

0

Hangi çözünürlüğün ne olduğunun farkında değilseniz, TV’niz için en iyi çözünürlüğü belirlemek zor olur.

Bugün bir televizyon satın almak, bir elektronik mağazasına girip dolaşmaktan ve satıcıyla pazarlık yapmaktan biraz daha karmaşıktır. TV’ler artık büyük, ahşap kutulu ve geniş çerçeveli değiller. Bunun yerine, herhangi bir online mağazaya girin ve jilet inceliğindeki ekranların olduğu sayfalara bakın, burada modeller rasgele sayı ve harflerle etiketlenmiş gibi görüneceklerdir ve daha önce hiç duymadığınız teknolojileri desteklerler.

Eğer hepsi size yabancı ve karmaşık görünüyorsa, dert etmeyin. Hangi TV’nin en iyi olduğunu veya bir ses çubuğuna gereksinim duyup duymayacağınızı düşünmeye başlamadan önce burada ekran çözünürlüğüne ilişkin rehberimizle başlayın. 720p, 1080p ve 4K arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacak ve bu sayıların oturma odanızın bağlamında nasıl önemli olduğunu öğreneceksiniz. Hadi başlayalım.

 

Pikseller
Pikseller şimdiye kadar gördüğünüz her ekranın yapı taşıdır. Onlar, hep birlikte, bir ekranda gördüğünüz resmi oluşturan küçük küçük noktalardır. Elbette ekrana oldukça yakınsanız bu pikselleri açıkça görebilirsiniz; binlercesi ekranınızdaki görüntüyü oluşturmak için birbiri ile harmanlanırlar.

 

720p
Bir çözünürlüğü (örneğin 720p) referans aldığımızda, bu, bir ekrandaki piksellerin kolonlarını ve sütunlarını gösterir. 720p”lik bir televizyon, 1.280 kolon ve 720 satırlık piksele sahiptir, dolayısıyla “720p” değerine sahiptir. İki sayının çarpımı toplam 921.600 piksel eder. Bu, “yüksek çözünürlüklü” veya HD olarak adlandırılan minimum çözünürlüktür.

1080p
Genellikle, 1080p’ye “Full HD” denir. Bir 1080p”lik televizyonda, 1.920 kolonla 1.080 satırın çarpımı toplam 2,073,600 piksel eder – toplamda 720p”lik bir ekranda göreceğinizin iki katından fazla piksel vardır. Birkaç yıldır, HD ekranlar için 1080p endüstri standardı olmuştur ve çoğu içerik (televizyon yayınları, gösteriler, filmler ve video oyunları) 1080p’de üretilmekte ve dağıtılmaktadır.

 

4K “Ultra HD”
Bir sonraki HD seviyesi 4K’dır – genellikle “Ultra HD” veya UHD olarak adlandırılır. Teknik olarak, adı yanlış konmuş gibi görünüyor, çünkü yalnızca 3,840 kolon ve 2,160 satırlık piksel var (bu yüzden 2160p olmamalı mı?). Toplam 8,294,400 piksellik olan Full HD, 1080p ekranın dört katı ve bir 720p ekranın dokuz katı kadar piksele sahip.

Uzun süre 4K televizyonlar pazarın biraz kenarında kaldılar, çoğu kişinin alamayacağı kadar pahalıydılar (stüdyolar için 4K içeriği oluşturmak çok değerli bir yatırım değildi). Bununla birlikte, son birkaç yılda bu değişti, çünkü UHD TV’ler maliyet bilincine sahip tüketiciler için bile uygun fiyatlı hale geldi. Sonuç olarak, UHD’yi destekleyen set üstü cihazlar ve Blu-ray oynatıcılarla birlikte 4K içeriği artmaya başladı.

 

Neden geçiş yapmalı?
Peki bütün bunlar ne anlama geliyor? Sevdiğiniz CRT TV’nizden ışıl ışıl bir 65 inçlik UHD ekrana geçmenin anlamı nedir? Her şeyden önce, daha iyi görünüyor – hem de çok daha iyi. çizgiler daha keskin olacak, eğriler daha yumuşak olacak ve ayrıntı seviyesi çok daha yüksek olacak. Daha yüksek çözünürlüklü bir ekranla, pikselleri görmeden daha yakında oturabilirsiniz (pikselleri görmek istemezsiniz zaten).

Ayrıca üreticiler bugünlerde yüksek kaliteli 4K TV’ler yaratmaya odaklanmış durumdalar. Bu da yüksek dinamik aralık (HDR – High Dynamic Range) renk desteği gibi gelişmiş teknolojileri destekledikleri anlamına geliyor.

 

Gelecek 
Pahalı bir 4K televizyon satın almaktan endişe mi ediyorsunuz, sadece onun da hızlı bir şekilde eskiyeceğini düşündüğünüz için mi? Hayır, en azından henüz böyle bir şey yok. 8K yolda ama şu an için inanılmaz pahalı ve insan gözü sadece çok fazla ayrıntıyı seçebiliyor, bu da 4K ve 8K arasındaki farkın görsel olarak 1080p ile 4K arasındaki fark kadar belirgin olmayacağı anlamına geliyor (aynı efekt video oyunu grafiğinde de oluyor).

Bunu göz önünde bulundurarak, 4K’nın önümüzdeki yıllarda standart olarak kalacağından ve yüksek çözünürlüklü bir TV’ye yatırım yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Mutlu alışverişler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here