Ana sayfa Oyun Türkiye oyun pazarı hızla büyüyor

Türkiye oyun pazarı hızla büyüyor

0

Türkiye’ de her üç internet kullanıcısından biri oyunlara para harcıyor. Türkiye uluslararası oyun firmaları için bölgedeki en cazip ülkelerden biri

Küresel araştırma şirketi Newzoo”nun gerçekleştirdiği araştırmaya göre 2012 yılında Türk internet kullanıcısının bilgisayar oyunlarına harcadığı para 400 ila 500 milyon dolar arasında olacak. Türkiye’de yaşları 16 ile 60 arasında değişen 30 milyon aktif internet kullanıcısı baz alınarak yapılan araştırma 200 farklı ana başlık altında, tüm oyunları ve oyun platformlarını kapsayacak şekilde yapıldı. Araştırmaya göre internet kullanıcılarının yüzde 72’si (21 milyon 800 bin kişi) oyun oynuyor. Newzoo bu oranın batılı ülkelerden daha yüksek olduğunu belirtiyor. Buna karşılık oyunlara para harcayan oyuncuların oranı ise %52 ve bu oran Avrupa ve ABD”deki oyunculara göre biraz daha düşük. Newzoo, Türk oyun sektörü için ilk defa bu çapta gerçekleştirilen araştırmayı, köklü ve uzman kuruluşu Seti Medya’nın işbirliği ile gerçekleştirdi. Araştırma gösteriyor ki Türkiye’de sosyal ağ ve DVO (devasa online) oyunları son derece popüler ve harcanan toplam paranın %30″u ve oyunlara harcanan sürenin %40″ı bu tip oyunlara gidiyor. Türkiye”de mevcut internet nüfusundaki artış ve kişi başına oyunlar için yapılan harcamanın artması sektörde de çift haneli büyümeleri getiriyor. Türk oyun sektörü patlama yaparken pek çok küresel oyun şirketinin de oyun ve servislerini yerelleştirme konusunda çalışmalara hız vermesi de şaşırtıcı değil.
 

Sosyal ağlarda oyun, kullanıcıları cezbediyor

Güçlü küresel yöneliminden dolayı Facebook”un Türkiye”de ulaştığı çok yüksek büyüme oranı şaşırtıcı değil. Türkiye’de pek çok kullanıcının internete giriş sayfası olarak kullandığı Facebook, hem iletişim kurmak, hem de oyun oynamak için ideal bir zemin oluşturuyor. Türkiye’de bulunan 17 milyon 100 bin sosyal medya oyuncusu bu mecrayı en popüler oyun alanı yaparken, oyuncu sayılarında Almanya ile aynı seviyeye gelindiğini görüyoruz. Ve yine aynı batılı ülkelerde olduğu gibi bu sosyal oyuncuların yüzde 27’si oyunlara para harcamaktan çekinmiyor. 2012 yılı içinde Türkiye’de sosyal ağlara 40 milyon doların üzerinde para harcanacak.
 

Devasa online oyun pazarı canlanıyor

Türkiye’de oyunlara ödenen her 5 doların 1 doları Devasa Online (DVO) oyunlara harcanıyor. Toplam sektörün %21″ine denk düşen bu oran araştırmanın yapıldığı tüm Avrupa ülkeleri ve gelişmekte olan ülkelerden daha yüksek. Türkiye’de DVO oynayan 9.8 milyon oyuncunun yaş ortalaması batılı ülkelere oranla daha genç ve yüzde 80’i 35 yaşın altında. DVO oyuncuları arasında para harcayanların oranı %46 ve diğer ülkelerle benzerlik gösteriyor ancak ortalama aylık harcama miktarı ABD”ye göre kat be kat daha düşük. DVO oyuncularının yüzde 96’sı internet üzerinden bedava oyunlara yönelirken oyuncuların yüzde 27’si ise aylık ödeme gerektiren DVO”ları tercih ediyor. Gelirlere bakıldığında ise ücretsiz oyunlar %50″nin biraz üzerinde pay alıyor. DVO”lara harcanan toplam paranın yaklaşık olarak 30 milyon dolarının ise internet ve konsol kafelerinden geldiği tahmin ediliyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here