Ana sayfa İnternet Türkiye, en fazla spam gönderen 10 ülke arasında bulunuyor

Türkiye, en fazla spam gönderen 10 ülke arasında bulunuyor

0

Türkiye, “istenmeyen eposta” olarak bilinen spam gönderiminde ilk 10 ülke arasında bulunuyor.

 

İnternette güvenli gezinmeyi sağlayan antivirüs yazılımların üreticisi Kaspersky Lab uzmanlarının değerlendirmesine göre, Türkiye, “istenmeyen eposta” olarak bilinen spam gönderiminde ilk 10 ülke arasında bulunuyor. Uzmanların “2009 Yılının üçüncü çeyrek Spam Değerlendirme” çalışması, ABD, Brezilya ve Hindastan”ı spam gönderiminde ilk üçte, Türkiye”yi ise 10″ncu sırada gösteriyor.

Ofis ve ev kullanıcılarına internette güvenli gezinmeyi sağlayan antivirüs yazılımlarını geliştiren Kaspersky Lab uzmanları, 2009 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin spam (istenmeyen eposta) raporunu açıkladı.

 

Buna göre, Türkiye 2009″un Temmuz-Eylül aylarını kapsayan dönemde, en fazla spam gönderen 10 ülke arasında yer alıyor.

Kaspersky Lab uzmanlarının “2009 Yılının üçüncü çeyrek Spam Değerlendirme” adlı çalışmasında, dünyada en fazla spam gönderen 10 ülke arasında ABD, ilk sırayı alırken, en yakın takipçileri de Brezilya ve Hindistan oldu. Türkiye ise listede 10″ncu sırada yer alıyor.

 

 

Ekonomik krizle birlikte reklam ve tanıtım içerikli spam posta gönderiminin arttığına dikkat çekilen değerlendirmede şu görüşlere yer veriliyor: “Spam gönderimi 27 Eylül”de zirve yaparak yüzde 91.3 seviyesine ulaştı. Ortalamada yüzde 85.7 spam gönderimi olurken, en az spam gönderimi yüzde 76.3 ile 1 Ağustos tarihinde gerçekleşti. Spam gönderimi eylül ayı itibariyle yeniden yükselişe geçti, bu yükselişte mevsimsel eğilimin de payı var.”

İşte en fazla spam gönderen 10 ülke

Sıra ülke
1 ABD
2 Brezilya
3 Hindistan
4 Vietnam
5 Polonya
6 çin
7 Rusya
8 Kore
9 Romanya
10 Türkiye

En fazla olta PayPal ve eBay”de atıldı
Kaspersky Lab uzmanları, bilgisayar kullanıcılarına sahte kimlik ya da link yollayıp oltalama (phishing) yapanlar konusunda dünyadaki gelişmeleri de değerlendiriyor. Buna göre, toplamdaki epostalarda oltalama (phishing) yapma oranı geçen yılın üçüncü çeyreğine göre ikiye katlanıp yüzde 1 seviyesine ulaştı. Söz konusu değerlendirmede, PayPal ve eBay gibi online satış gerçekleştirilen sitelerin ise saldırganların birinci hedefi olduğu belirtiliyor.

Bu sitelere saldırılar da teslimatların yoğunlaştığı ağustos ayında zirveye ulaştı. Aynı dönemde bankalara gerçekleştirilen oltalama (phishing) saldırıları yüzde 1.6 ile 11 arasında değişiyorken, sadece söz konusu sitelere yapılan saldırılar toplamda yüzde 48″e ulaştı.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here