Ana sayfa Haber “Türkiye’de Zaman” yayımlandı

“Türkiye’de Zaman” yayımlandı

0

Zaman Gazetesi”nin 25. kuruluş yıl dönümü kapsamında
“Türkiye”de Zaman” konulu fotoğraf projesinin 420 sayfalık kitabı yayımlandı

Zaman Gazetesi”nin 25. kuruluş yıl dönümü kapsamında “Türkiye”de Zaman” konulu fotoğraf projesinin kitabı yayımlandı. Proje kapsamında dünyaca ünlü 25 fotoğrafçı Türkiye”yi fotoğrafladı. İstanbul ve Ankara”da sergilenen bu fotoğraflardan oluşan 420 sayfalık kitapta, aynı zamanda fotoğrafçıların özgeçmişleri ve çalıştıkları konuyla ilgili sunuş metinleri de yer alıyor. İstanbul Modern”de gerçekleşen kitabın tanıtım toplantısı, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, kitabın sunuş yazısında”Türkiye”de Zaman” konulu bu çalışmada 25 fotoğrafçının perspektifinden Türkiye”yi görmeyi sağladığını söylüyor. Yazar Elif Şafak ise kitap için yazdığı yazıda: “Bu kitapta alt kültürleri, kentleri, manzarası, insanları ve mimarisiyle Türkiye”yi Türkiye yapan baş döndürücü renk cümbüşünden kesitler bulacaksınız” diyor.
 

Toplantıda projede yer alan ünlü fotoğrafçılardan Guillaume Herbaut da bir konuşma yaptı. Konuşmasında ” Bir gazetenin böyle bir projeyi gerçekleştirebileceğini görmek çok güzel bir şey. Zaman Gazetesi bana Karadeniz”e gidip orayı fotoğraflamamı söylediğinde çok şaşırdım. çünkü ben hep tehlikeli yerlerde, savaş ortamlarında çalıştım. Karadeniz”i görünce çok şaşırdım. Burası inanılmaz güzel bir yer, tekrar oraya gitmek istiyorum. Ben bu fotoğrafların Fransa”da da sergilenmesini istiyorum. çünkü Fransa”nın Türkiye”yi bu şekilde tanımasını istiyorum” diyerek duygularını dile getirdi. ünlü fotoğrafçı, daha sonra Fototeknik Dergisi Editörü Ferhat Verdi”nin sorularını yanıtladı. Herbaut ile gerçekleştirilen röportaj, Fototeknik Mart sayısında yer alacak.
 

Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü Selahattin Sevi ise “Zaman Gazetesi”nin 25. kuruluşyıldönümü etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz çalışmanın ilk aşaması İstiklal caddesinde yer alan sergilerdi. Şu an Ankara”da devam eden sergimiz, Şubat başında İzmir”e taşınacak. Proje kapsamında çekilen fotoğraflar her hafta gazetemizin Cumartesi ekinde, İngilizce olarak Sundays Zaman gazetesinde ve projenin web sitesi olan www.turkiyedezaman.org adresinde yayınlanıyor. İnternet sitesinde ayrıca fotoğrafçılarla yapılmış röportaj ve saha görüntülerinden oluşan kısa bir film de yer alıyor. Zorlu çalışmamızın kalıcı eseri bu kitap olacaktır. çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here