Ana sayfa İnternet Türkiye”de Rock Müzik Tarihi: Saykodelik Yıllar

Türkiye”de Rock Müzik Tarihi: Saykodelik Yıllar

0

Türkiye de rock müzik tarihinde merak edilenleri sizin için paylaşıyoruz. Güven Erkin Erkal ın titiz çalışmasıyla başarıya ulaştığı kitabını raflarda görebilirsiniz. Her açıdan çok renkli ve bir o kadar da karmaşık bir coğrafyada yaşıyoruz. çok bileşenli ve bileşenlerinden her birinin kendine has karakterlere sahip olduğu bir kültürden söz ediyorum. Coğrafi konumu, ekonomik yapısı, geçirdiği zorlu tarihsel dönemler ve farklı kültürel birikimlerden gelmiş insanları ile, rock müziğin doğup büyüdüğü topraklardan çok farklı bir yer Türkiye. Bu karmakarışık ruh hali, batı menşeli bu müziğin ülkemiz sınırları içinde geçirdiği süreçleri düşündüğümüzde de karşımıza çıkıyor haliyle. Kimi zaman el üstünde tutulan, kimi zamansa şeytan işi diye lanetlenen bu müziğin ülkemize ilk olarak nasıl girdiği, gördüğü tepkiler, nasıl benimsendiği ve benimsenene kadar geçen süreçte yaşanan o bocalama hali, Türkiye’de Rock müziğin tarihini oldukça ilginç bir hale getiriyor. Bir de bu keyifli öyküyü, uçsuz bucaksız bir arşiv dolusu görselle destekleyerek anlatan kişi; rock müziğe gerçekten gönül vermiş ve yıllardır bıkıp usanmadan bu konuda çalışan, araştıran bir isim olunca, ortaya çıkan ürün de tadından yenmiyor haliyle.

 

 

 Güven Erkin Erkal tarafından, yıllar süren titiz bir emekle hazırlanan Türkiye Rock Tarihi -1, Esen Kitap etiketiyle nihayet raflarda. Adının sonunda “- 1” eki var, çünkü bu kocaman renkli tarihin giriş kısmı olan “Saykodelik Yıllar“ı kapsıyor. İlk kitabın bıraktığı yerden bayrağı devralıp bizi ülkemizde 90’ların o civcivli ortamında yolculuğa çıkaracak olan ikinci kitap “Şeytanın çocukları” ise bir yıl sonra raflarda olacak. Albüm kapakları, daha önce hiç bir yerde görmediğimiz fotoğraflar, konser afişleri, billboard’lar, gazete kupürleri gibi pek çok görselle desteklenmiş olan bu keyifli hikaye, ülkemizde rock’n roll‘a zemin hazırlayan caz tarihimizle, İsmet Sıral’la, mütareke yıllarıyla, saksafonla, başka bir deyişle “Zenci Velvelesi”yle başlıyor.

 

 Bu arada dünyada müzik listelerinin ilk kez Billboard dergisiyle değil Vakit gazetesiyle başladığını ve dünyada ilk rock”n roll kitabının ülkemizde yayımlandığını öğreniyoruz. Bunun gibi pek çok ilginç bilgiyle bezeli olan kitapta, ülkemizde yaşanan gelişmelerin yanı sıra, aynı anda dünyada neler olup bittiğine de yer veriyor Güven Erkin Erkal. Kitabın ikinci bölümü olan “Abidik Gubidik Twist”te, cazın rock’n roll‘a evrilmesi ve bu anlamda ülkemizdeki ilk örneklere yer verilmiş. Altın Mikrofon yarışması, ülkenin ve dünyanın içinden geçiyor olduğu siyasi dönemin etkileri ve 68 ruhu da ikinci bölümün konuları arasında yer alıyor. üçüncü ve son bölüm olan “Saykodelik Yıllar“a ise, kitabın kapağında da gördüğümüz Cem Karaca – Barış Manço – Erkin Koray üçlüsü ve “Anadolu Pop” hakim. Plakların yerini yavaş yavaş kasetlere bıraktığı ve 12 Eylül 1980’de son bulan bu dönemde, hippiliğin ülkemizdeki tezahürü ve rock müzisyenlerinin mizah dergileri, fotoromanlar ve bilim-kurgu filmlerindeki etkisi de konu ediliyor. Kitabın son kısmında bir fotoğraf albümü, plakların kapaklarıyla birlikte basılma yıllarına göre düzenlenmiş bir listesi ve üstadın kitabı yazarken faydalandığı kaynaklar yer alıyor. 

 

 

Türkiye’de Rock Müzik Tarihi denince akla gelen ilk isim olan Güven Erkin Erkal‘ın, bugüne kadar radyo programları, televizyon programları, dergiler, söyleşiler, sergiler gibi pek çok kanalla, konuyla ilgilenen herkesle severek paylaştığı ve uzun yıllardır özenle biriktirdiği belgelerden oluşan bu eşsiz arşivinin, artık kitap olarak da karşımızda olması gerçekten çok sevindirici. Rock müzikle ilgilenen herkesin kütüphanesinde mutlaka olması gerektiğine inandığım bu değerli kaynağın ikinci kısmını da heyecanla bekliyorum. Peki bu engin arşivde yer alan fakat söz konusu kitaplarla paylaşılması mümkün olmayan onca klip, konser görüntüsü, video röportaj ve yer azlığı nedeniyle yer verilemeyen diğer fotoğraf ve basılı materyaller ne olacak?

 

 Bu konuda da çok güzel bir fikri var Güven Erkin Erkal‘ın. Sürprizi kaçmasın diye söylemiyoruz, ama onu da aynı heyecanla bekliyoruz.

 

Gelin bir de arka kapak yazısına göz atarak sizi kitabınızla baş başa bırakalım:

 

“İsmet Sıral, Deniz Harp Okulu öğrencilerinden kurulu bir grup, Erol Büyükburç ve Erkin Koray, 1950″li yılların ortasında Rock”n Roll”un ülkemize gelişini haber verdi. Bu başlangıç, Cem Karaca, Moğollar ve Mavi Işıklar gibi isimlerle büyük bir patlamaya dönüştü. Dünya gençlerini etkileyen trendler, siyasi hareketler ve “Psychedelic” denemeler, 1970″li yıllarda buraları da etkiledi. Anadolu pop – rock büyürken alternatif sesler de çıktı. Tüm bunlardan önce, daha 1920″li yıllarda dünyada olup bitenlere kulak kabartan Türkiye”nin ilginç bir müzik tarihi var. “Cazcı”lar, “Velveleci”ler, “çarlistoncu”lar, “Ye Yeci”ler, “Frik”ler ve “Bitli Hippi”ler… Hepsi bu kitapta…”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here