Ana sayfa Haber Türkiye dahil 33 ülkede mobil veri, WiFi’dan daha hızlı!

Türkiye dahil 33 ülkede mobil veri, WiFi’dan daha hızlı!

0

Teknolojiyi kullanan naçizane insanlar olarak çoğumuz iyi bir WiFi erişim noktasının mobil veriden daha hızlı olacağını düşünürüz. Bazı ülkelerde ise bu durum maalesef geçerli değil. OpenSignal tarafından yapılan bir araştırmaya göre içerisinde Afrika, Avrupa, Latin Amerika ve Ortadoğu da yer alan 33 ülkede WiFi hızları mobil veriye kıyasla daha düşük. Bu 33 ülkenin arasında Türkiye de yer alıyor. Bu iki internet erişim yöntemi arasındaki hız farkı ise bazı bölgelerde çok, bazılarında az. Örneğin Avustralya, Umman ya da Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde 10Mbps ya da daha fazla fark mevcutken diğer ülkelerde fark 1-2Mbps seviyelerine kadar inebiliyor.

Çok sayıda ülkede mobil ve WiFi hızları birbiriyle rekabet edebilir düzeyde. Şaşırtıcı olmayan şekilde ise kablolu altyapısı sağlam bölgelerde (Hong Kong, Singapur, Güney Kore ya da ABD gibi) WiFi hızları da daha yüksek. 4G/LTE’nin de katkısıyla birlikte çıkış yapan indirme hızları, Lübnan gibi ülkelerde WiFi’a kıyasla 25Mbps daha yüksek.

İlgili Haber: Avustralya 5G projesi için Huawei ve ZTE ekipmanlarını yasakladı

OpenSignal tarafından ortaya çıkarılan bu bulgular kullanıcılar ve akıllı cihaz üreticilerinin WiFi konusundaki düşüncelerini yeniden şekillendirmeleri gerektiğini doğruluyor. Akıllı telefonlar gençken doğru olan bu varsayım, LTE çağında artık pek de doğru değil. Bunun yanında, kısa süre sonra hayatımıza girecek olan 5G, gigabit seviyesinde hızları mobil cihazlarda erişilebilir kılacak.


Aracı: Engadget
Kaynak: OpenSignal (PDF)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here