Ana sayfa Haber Turkcell denize açıldı

Turkcell denize açıldı

0

Turkcell”in çekim gücü, deniz fenerlerini de konuşturuyor

Deniz fenerlerinin iletişim altyapısını üstlenen Turkcell ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü”nün işbirliği sayesinde deniz fenerlerinin gemilerle haberleşme mesafesi 10 kat artacak
Kıyı emniyetinin öncü projelerinden biri olan “Deniz Fenerlerinin Uzaktan Yönetimi” projesi Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell katkılarıyla güçlü bir alt yapıya kavuşuyor. İki kurum arasındaki bu işbirliğine ilişkin imza töreni Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakcı ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv”in katılımıyla Anadoluhisarı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Sosyal Tesisleri”nde yapıldı.
 
 
  Haberleşme mesafesi 10 kat artacak
Projenin Otomatik Tanımlama Sistemi Bileşeni ile seyir halindeki gemiler 5 deniz milinden görebildikleri fenerleri, artık 50 mil uzaklıktan fark edebilecek, fenerlerin etrafındaki hava, deniz ve trafik durumu konusunda bilgi alabilecek. İlk etapta 185 deniz feneri ile başlayacak olan proje 2011 yılı sonuna kadar toplam 430 deniz fenerine yayılacak.

Boğazlardan yılda 55-60 bin civarında geminin geçtiğine dikkat çeken Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım;  “İstanbul Boğazı”ndan çanakkale Boğazı”na kadar olan güzergahta modern gemi trafik bilgi sistemi kurduklarını vurguladı. Bakan Yıldırım, “Sahil şeridimizin bütün noktalarını modern seyir emniyet cihazlarıyla donatıyoruz. Kurulan sistemler sayesinde bu gemilerin gece gündüz güvenli geçişini sağlıyoruz.” dedi.

 


 
Projenin Amacı:
• Deniz feneri ve şamandıralarının koordinat bilgilerini denizcilere süratle ileterek, seyir yardımcısı sistemlerle işaretlenen deniz alanlarına dikkat çekmek ve denizcileri deniz tehlikelerine karşı uyarmak.
• Yoğun trafik bölgeleri ve Türk Boğazları”ndan başlayacak şekilde, tüm Türkiye kıyılarındaki seyir yardımcılarını Otomatik Tanımlama Sistemleri (AIS) ile donatmak.
• Seyir yardımcısı sistemlerin uzaktan izlenmesi ve kontrolü ile hizmet kalitesi ve deniz güvenliğinin yükseltilmesi; çalışırlık durumu standardı olan %99,8 oranını korumak ve yükseltmek.
• Fener ve şamandıra gibi seyir yardımcısı sistemlerin, arıza ve problemlerini hızla tespit ederek, müdahale süratini arttırmak; seyir yardımcısı sistemlerin durumunu uzaktan ve sürekli izleyerek, proaktif bir müdahale politikası uygulamak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here