Ana sayfa Haber Turkcell, 4G ile Türkiye hız rekoru kırdı

Turkcell, 4G ile Türkiye hız rekoru kırdı

0

Turkcell, dördüncü nesil telekomünikasyon hizmetlerinde çıtayı yükseltti

Türkiye”nin en hızlı mobil internet hız deneyimi gösterimini gerçekleştiren Turkcell, teknoloji elçiliği sorumluluğuyla, 4G teknolojisi ile yeni bir dönemin kapılarını araladı. 900 Mbps”e varan hızların görüldüğü testle, Türkiye”nin hız rekoru kırıldı.
 

Türkiye”nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, geleceğin teknolojilerini müşterileri ile buluşturmak için yatırım yapmaya ve çalışmaya devam ediyor. Dördüncü nesil telekomünikasyon hizmetlerinin (4G) geleceği olarak görülen hızlar, Turkcell teknolojisi ve Huawei”nin teknik desteği ile laboratuvar ortamında denendi ve 900 Mbps”e varan hızlar ölçülerek test başarıyla sonuçlandı. Teknoloji elçisi olarak yeni teknolojileri Türkiye ile tanıştırmayı görev bilen Turkcell Genel Müdür Süreyya Ciliv”in katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında geleceğin mobil internet hızlarına ilişkin gelişmeleri aktardı.
 

Süreyya Ciliv: “Geleceğin teknolojilerini Türkiye”mizle tanıştırmanın ve teknoloji elçiliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”
 

4G”de ilkler Turkcell”den

Turkcell 2009 yılında Ericsson iş birliği ile gerçekleştirdiği Türkiye”nin ilk LTE Testinde, laboratuvar ortamında 170Mbps hıza ulaşılmıştı. Yine Turkcell, iş ortağı Ericsson ile birlikte 2012 yılında İstanbul”un Kartal ve Maltepe semtleri arasındaki 3.3 kilometrelik bir alanda LTE şebekesi üzerinden verilebilecek servisleri test etmişti.
 

Turkcell, bugün gerçekleştirdiği basın testinde yakın geleceğin teknolojisi LTE Advanced ile 300 Mbps”a varan mobil internet hızlarını deneyimletti. 4G hızıyla streaming HD video gösterimi gerçekleştirildi. öte yandan, internet hızı ölçümleyen “Speedtest.net ” internet sitesi üzerinden de 4G yükleme (upload) ve indirme (download) hız ölçümleri gösterildi. Film indirme senaryosu da başarıyla sonuçlandı. 4G hızı ile 3 boyutlu film izleme deneyimi de katılımcılara sunuldu.
 

LTE Advanced teknolojisinin gösterildiği basın testinde, en çok ilgiyi ise 900Mbps”e varan hız gösterimi topladı. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen testte , “geleceğin teknolojisi” olarak nitelenen 900Mbps”e varan data hızı ile sunucu üzerinde saklanan bir dosya indirilerek maksimum hızlar gösterildi.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here