Ana sayfa Haber Türk yapımı T-129 ATAK helikopterler Afrin operasyonunda yer alıyor

Türk yapımı T-129 ATAK helikopterler Afrin operasyonunda yer alıyor

0

Her hava koşulunda operasyona çıkabilen Türk yapımı saldırı helikopteri T-129 ATAK’ların, Suriye’nin kuzeybatı bölgesinde yer alan Afrin’de devam etmekte olan Zeytin Dalı Operasyonu’nda kullanıldığı bildirildi. Söz konusu helikopterler, PKK terör organizasyonunun Suriye kolu PYD ve silahlı birimi YPG ile DAEŞ’in olası saldırılarını bertaraf etmek üzere kullanılıyor. 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre yurtiçinde üretilen T-129 ATAK helikopteri ilk olarak çarşamba sabahı operasyonlarda kullanılmaya başlandı. T-129 helikopterlerinde yine Türk yapımı CIRIT adı verilen havadan-yere atılan füzeler kullanılarak, sahada bulunan güçlerce daha önce lazerle belirlenen çok sayıda terörist hedef vuruldu. 

Ordu tarafından yapılan bir açıklamada da sadece terörist hedeflerin yok edildiği, operasyonlar sırasında sivillere herhangi bir zarar gelmemesi için azami gayretin sarf edildiği belirtildi. 

T-129 ATAK çift motorlu, çift koltuklu, çok amaçlı, her hava koşulunda uçabilen bir saldırı helikopteri. Muharebe gücü kanıtlanmış AgustaWestland A129CBT helikopter modeline dayalı olarak üretilen T-129 ATAK, yeni LHTEC CTS 800-4A model motoru, uçuş elektroniği, görüş sistemleri ve silahları, modifiye edilmiş gövdesi, güçlendirilmiş aktarma organı ve yeni kuyruk rotoruyla bütünüyle kendine özgü bir sistem felsefesi geliştiriyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here