Ana sayfa Haber Türk Telekominasyon A.Ş. 2009 yıl sonu finansal sonuçlarını açıkladı

Türk Telekominasyon A.Ş. 2009 yıl sonu finansal sonuçlarını açıkladı

0

Türk Telekom’dan 2.5 milyar TL. konsolide yatırım

Ekonomideki zorlu döneme rağmen konsolide yatırımlarını yüzde 40 artırarak 2,5 milyar TL”ye çıkaran Türk Telekom”un net karı %5 artışla 1.8 milyar TL”yi aştı.

Türk Telekom Yönetim Kurulu 1 milyar 589 milyon TL nakit temettü dağıtma teklifini genel kurul onayına sunma kararı aldı. Geçtiğimiz yıl ödediği nakit temettü ile İMKB”de en yüksek nakit temettü ödeyen şirket olan Türk Telekom genel kurul onayıyla kesinleşirse bu rakamı yüzde 7 artırmış olacak.

Türkiye”nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojisi şirketi Türk Telekom, 2009 yılında da hız kesmeden büyümeye devam etti. Yatırımlarını aynı kararlılıkla sürdüren Türk Telekom, net kârını, 2008 yılına kıyasla %5 artırarak 1,832 milyon TL”ye çıkarttı. Şirketin 2009 yıl sonu konsolide geliri, bir önceki yıla oranla %4 artarak 10,5 milyar TL”yi aştı.

2009 Yıl Sonu İtibariyle önemli Gelişmeler

Türk Telekom Grubu”nun net kârı ekonomideki zorlu döneme rağmen %5 arttı

Grubun konsolide geliri 2008 yılına kıyasla %4 artarak 10,5 milyar TL”yi aştı

ADSL gelirleri son çeyrekte abone sayısındaki artışla beraber hızlı bir şekilde (+%28) artmaya devam etti

Mobil gelirleri, 2009 yılında %19 artarak 2,5 milyar TL”ye ulaştı

Türk Telekom”un 2009 yılsonu sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany aşağıdaki açıklamaları yaptı:

Türk Telekom”un net kârının % 5 artarak 1,8 milyar TL”ye ve konsolide gelirlerinin %4 artarak 10,5 milyar TL”ye ulaştığını açıklamaktan memnuniyet duyuyoruz.

 

 

2009 yılında Türk Telekom Grubu”nun öncelikli hedefi temel iletişim altyapısını güçlendirmek ve böylece Türkiye genelinde 8Mb standart hızda internet hizmeti verebilmekti. çoğu Avrupa ülkesinde halen 2Mb veya daha düşük standart hızda internet hizmeti verildiği göz önüne alındığında, Türkiye”de 8Mb hızında internet hizmetinin verilebilmesi gurur verici bir başarıdır. İnternet hizmetinin yüksek hızda verilmesi, 2010 yılında müşterilerimize sunacağımız yakınsama teknolojileri için temel oluşturacaktır.

2009 yılında sabit internet (ADSL) müşterilerimize, ek bir hizmet olarak mobil internet hizmeti verebilmemizi sağlayan 3. Nesil şebekemizi faaliyete geçirdik. Mobil ve sabit internet hizmetlerinin etkili tek bir üründe yakınsanması, bizi sadece Türkiye”deki rakiplerimizden değil, Avrupa”daki telekom şirketlerinden de farklı kılan bir unsurdur.

Sabit ses alanında, 2009 yılı “paket”lerin öne çıktığı bir yıl oldu. Türk Telekom, müşterilerine konuşma süresi arttıkça indirimin de arttığı dakika paketleri satın alma fırsatını sunmaya başladı.

Teknoloji ihracatı, 2009 yılının en önemli gelişmelerinden biri oldu. Online eğitim yazılımımız Vitamin (Adaptive Curriculum) global bir ürün haline geliyor. Mobil telefon üzerinden sabit hat hizmeti sunulmasına imkân veren Wirofon hizmetini sunmak için diğer ülkelerdeki operatörlerle çalışmalara başladık. TT Grup şirketleri tarafından geliştirilen online oyunlar ve diğer yazılım uygulamaları Türkiye”nin içinde yer aldığı bölgede büyük ilgi topladı.

2009 yılında Türkiye”nin her yerinden 2.000 kişiyi Türk Telekom ailesine katarak insan kaynaklarına yaptığımız yatırımlara devam ettik. Böylece Türk Telekom son 5 yılda 6 bini aşkın kişiye istihdam sağlamış oldu.

Sosyal sorumluluk projeleriyle topluma değer katmaya 2009 yılında da devam ettik. ülke çapında, Milli Eğitim Bakanlığı”na bağlı 48 okulun inşaatını finanse ettik ve tamamladık. E-Fatura Ormanları projesi kapsamında 100 bin ağaç dikme hedefimize ulaştık. Bu ve benzeri projelerle, Türk Telekom, Altın Pusula, Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi (LACP), SABRE ödülleri, Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA) gibi ulusal ve uluslararası birçok platformda çeşitli ödüllere layık görüldü.

2010 yılında İnternet TV gibi yenilikçi ürün ve hizmetler sunmaya devam edecek ve bu ürün ve hizmetlerimizin yurtdışına ihraç edilmesine daha da fazla odaklanacağız. Yenilikçi çalışmalarımıza, müşterilerimize iletişim alanında her zaman daha iyi deneyimler yaşatma konusundaki kararlılığımız yön verecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here