Ana sayfa Haber Türk Telekom siber casusluk için Procera ile anlaştı mı? Firma yalanladı

Türk Telekom siber casusluk için Procera ile anlaştı mı? Firma yalanladı

0

 

Forbes’un Türk Telekom ile ilgili yaptığı bir haberde, firmanın Procera isimli bir firmayla gerçekleştirdikleri iddia edilen bir yazışmadan bahsedildi. Yazışmalara göre Türk Telekom Procera Networks isimli yazılım şirketten siber dolandırıcıları tehdit edebilmek amacını güden bir yazılım satın almak istedi. Buraya kadar her şey normal fakat firmanın yazılımcıları, bu anlaşmanın DPI paketlerini kapsadığını ve böylece Türk Telekom’un mobil kullanıcıları kolayca gözetleyebileceğini iddia ettiler.

Mühendislerin iddialarını, sözkonusu durumla ilgili yapılan farklı haberler güçlendirdi. Diğer haberlere göre Procera’nın TT’ye satacağı iddia edilen paketin kullanıcıların girdiği internet sitelerini, internet sitelerinde kalma sürelerini, kullanıcıların kişisel hesap ve şifrelerini teker teker Türk Telekom’un verilerine kaydedebilecek. 

Bu haberlerin güçlenmesinin sonucunda firma bir basın bildirisi yayımlayarak bu haberleri yalanladı. Yalanlanmasına rağmen öteki firma Procera Networks herhangi bir yalanlama yayımlamadı ve Forbes’a göre bu yazışmalar internet medyalarına sızmış durumda.

Türk Telekom’un açıklaması:

Türkiye”de haberleşme özgürlüğü, kişisel verilerin kullanılması ve korunması başta Anayasa”nın kişisel verilerin korunmasını isteme hakkını düzenleyen 20. Maddesi ve haberleşme hürriyetini düzenleyen 22. Maddesi kapsamında güvence altına alınmıştır. Bu bağlamda başta 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ve 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu olmak üzere çıkartılan yasalar, yürürlüğe giren ikincil düzenlemeler ve düzenleyici kurumların aldığı aksiyonlar şirketimizi kişisel bilgilerin korunması ve gizliliğiyle ilgili detaylı yükümlülüklere tabi kılmaktadır. Aynı şekilde, kişisel verilerin, ticari amaçlarla kullanılması yine yasalar ve yönetmelikler kapsamında düzenlenmiştir.

 

Saygıdeğer kamuoyunun bilmesini isteriz ki;

 

Türk Telekom olarak, Türkiye”de iletişimin sürekliliği ve güvenliği için çalışmakta; müşterilerimizin kişisel verilerinin gizliliğinin korunmasına büyük önem vermekte ve bu hususta hassasiyetle hareket etmekteyiz. Bu itibarla, Türk Telekom olarak tabi olduğumuz yasalara ve mevzuata tam uygun şekilde hareket etmekte olduğumuzu kamuoyunun bilgisine önemle duyururuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here