Ana sayfa İnternet Türk Telekom”dan Türkiye”de bir ilk!

Türk Telekom”dan Türkiye”de bir ilk!

0

Türk Telekom-Pantel Fiber Optik Altyapı Ortaklığı ‘Avrupa’nın Teknolojiyle Fethi’ lansman kampanyasında tüm videolar, Türkiye’de ilk defa VAST (Digital Video Adserver Template) sistemi ile takip edilip raporlandı

Türk Telekom, Haziran ayı içerisinde yaptığı fiber altyapı anlaşmasını duyurmak üzere reklam spotunu TV yerine ilk olarak internet sitelerinde açılan özel video kanallarında yayınladı. Bu videolar Türkiye’de ilk defa VAST sistemi ile takip edilip raporlandı. Bu sayede Türkiye’de ilk defa IGRP ölçümlenmesi yapılmış oldu.

Türk Telekom’un online satın alma ajansı Bona Digital, Türk Telekom’un Macaristan merkezli Pantel şirketi ile yaptığı fiber optik altyapı ortaklığını duyurmak amacıyla Cem Yılmaz’ın rol aldığı reklam filmini yüksek tekil ziyaretçi sayısına sahip video sitelerinde yayınladı. Video yayınlanırken Türkiye’de ilk defa VAST ölçümlenme sistemi kullanıldı. Projenin ana yapısını oluşturan VAST ölçümlenme sistemi ile internet mecrasının ölçüm ve planlama metrikleri offline medya metrikleri ile karşılaştırıldı. Bu sayede lansman kampanyalarında internetin arka plana atılıp genel pazarlama iletişimine entegre edilmemesi durumunun irdelenmesi sağlandı. Ayrıca yapılan çalışma sonucunda Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek tüm video siteleri yüzde 100 ölçülebilir, rating verileri çıkarabilir, TV mecrası ile kıyaslanabilir hale getirildi.
 

“Daha az bütçe ile daha fazla ilgi”
 

Hedeflenen kampanyanın ana stratejisi, reklam filminin ilk defa internet aracılığı ile yayılması ve kısa teaser videolarının kullanımı ile ziyaretçilerin ilgisinin artırılmasıydı. Bu amaçla ilk olarak ana video hakkında ipuçları veren, kullanıcıda merak uyandıran, 15 saniyeyi geçmeyen 7 video yayınlandı. Bu videolar video sitelerinde açılan kanallardan, reklam ve sponsor alanlarından kullanıcının ilgisine sunuldu. Kullanıcılardan video sonunda ne olacağını tahmin etmeleri istendi. Tahminde bulunmak isteyen kullanıcılar, kampanyanın Facebook fan sayfasına yönlendirildi. 6 saat süreyle kısa videoların yayınlanmasından sonra asıl reklam filmi aynı gün hem fan sayfasında hem de video sitelerinde yayınlandı.
 

Bu arada, VAST sistemiyle videoların kaç tekil kullanıcı tarafından izlendiği, kaç kez çağrıldığı, kaç kez başlatıldığı, yüzde kaçının seyredildiği ve kaç tıklama aldığı gibi bilgiler toplandı. Deneme amacıyla kısa süreli gerçekleşen kampanya sonucunda offline terminolojisi ile 30 GRP elde edildi. Internet aracılığı ile elde edilen 30 GRP, TV planlama yolu ile elde edilseydi yüzde 65 daha fazla bütçe kullanılacaktı.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here