Ana sayfa Haber Türk Kullanıcıların Hoşuna Gidecek Gelişme: Telefon Hava Yastığı

Türk Kullanıcıların Hoşuna Gidecek Gelişme: Telefon Hava Yastığı

0

Türk kullanıcıların hoşuna gidecek teknolojik gelişme: Telefon hava yastığı başlığı ile hazırladığımız bu yazı gerçekten de Türk telefon kullanıcılarının içini ferahlatacak. Alman bir öğrencinin geliştirdiği ve ‘AD’ ismini verdiği cep telefonu kılıfı, telefonun düştüğünü fark ederek köşelerinden yay mekanizması çıkararak telefonu koruyor.

Telefon Hava Yastığı

Cep telefonlarının zarar görmesini engellemek için geliştirilmiş bir çok kılıf var. Bunlar su temasını, kırılmaları ya da çizilmeleri engelleyebiliyor. Ancak bu kılıfları kullanmak istediğinizde telefonun inceliğinden feragat etmeniz gerekiyor. Gün boyu cebinizde taşıdığınız telefonun kalınlığının artması da rahatsızlık verici bir durum.

Alman bir öğrenci, Philip Frenzel, bu sorun için bir çözüm geliştirdi: AD (aktif durdurma) telefon kılıfı. Kılıf telefonun düşmeye başladığını algılayabilen sensörlerle donatıldığı için düşüşü fark edebiliyor ve köşelerinden çıkan dört adet çift taraflı yay sayesinde telefonun yere çarpmasını engelliyor. Yaylar telefonun zeminden sekmesini sağlıyor. Böylece çarpışma, herhangi bir kırık ya da çizik olmadan atlatılıyor.

Düz olmayan yüzeylerde işe yaramayabilir

Kılıf düz yüzeylerde koruma sağlamak için güzel bir çözüm olsa da engebeli yani düz olmayan, taşlık bir yüzeye düşen telefonları korumakta zorlanabilir. Ürün henüz satışa çıkmış değil ancak Frenzel şimdiden kılıfın patentini aldı ve Alman Mekatronik Topluluğu’ndan bu ürün sayesinde bir ödül bile kazandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here