Ana sayfa İnternet Türk halkı interneti sevdi

Türk halkı interneti sevdi

0

Hacettepe üniversitesi (Hü) Nüfus Etütleri Enstitüsü”nce yapılan araştırma sonuçlarına göre Türk halkı interneti seviyor ve kullanıyor.

Araştırmaya göre, kentlerde her üç evden birinde, kırsalda ise her onbir evden birinde internet bulunuyor. Sağlık Bakanlığı Ana-çocuk Sağlığı/Aile Planlaması Genel Müdürlüğü, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ve TüBİTAK”ın işbirliğiyle Hü Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından beş yılda bir yapılan “Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması”nın sonuçları arasında yer alan bilgi, “Hanehalkı, Nüfusu ve Konut özellikleri” başlıklı alt bölümü için yapılan görüşmeler sonucunda ortaya çıktı. Bu bölüm kapsamında hanehalkına, evlerinde dayanıklı tüketim malları bulunup bulunmadığı soruldu. Alınan cevaplardan televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, ütü ve telefon gibi dayanıklı ev aletlerinin on evden dokuzunda bulunduğu tespit edildi. Aynı araştırmada, kentteki evlerde kullanılan internet bağlantısının her üç evden birinde bulunduğu, kırsalda ise her onbir evden birinde kurulu olduğu saptandı.
 
Araştırma sonucuna göre, 2003 yılında yapılan araştırmada internet kullanımının yüzde 8 seviyesinde olduğu ve 5 yılda 19 puanlık artış gösterdiği kaydedildi. Buna göre, 10 bin 525 hanenin yüzde 27″sinde internet bağlantısı bulunuyor. Uzmanlar, eğitimde bilgisayarlı sistem için her kentte altyapı kurma çalışmalarının yanı sıra, yurt dışında ya da bulundukları kent dışında çalışan veya yaşayan akrabaların varlığının da internet kullanımının kırsal kesimde yaygınlaşmasına neden olduğunu belirtiyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here