Ana sayfa İnternet Türk Grafik Ustaları

Türk Grafik Ustaları

0

Bir büyük ustayı, İhap Hulusi Görey”i sayfalarımıza taşıyoruz.
 

Grafik tasarımın dünya dili haline geldiği çok açık. Fakat her coğrafyanın farklı bir grafik anlayışının olduğu da başka bir gerçek. Türkiye, grafik sanatları konusunda birçok yaşta yetiştirmiş fakat bu değerli isimlere gereken değeri çok fazla vermemiştir. Cumhuriyet Dönemi ile birlikte ülkenin tasarım kimliğini oluşturan ve dünya çapında tanınan grafik tasarımcılarımızı ele almak, sanat eğitiminin önemi ile birlikte ülkenin kurumsal kimliğini oluşturan ve bu anlayışı devam ettiren grafik ustalarını sunmak istiyorum.

önemli Bir Nokta

Sanayi devrimi ile birlikte ürün yeni bir tanım kazanmıştır. üretimdeki hızlanma, beraberinde tüketimi de hızlandırmıştır. Dolayısı ile ürün markaya dönüşmüş, üretici kurumsallaşmış, satış, pazarlama bilimine dönüşmüş ve bu dönüşümün her kademisinde doğal bir sonuç olarak reklama, ürünü tanıtmaya ihtiyaç duyulmuştur.
 


 
Matbaanın icadı ve teknolojik yenilikler ile grafiker olarak adlandırılan yeni bir meslek grubu ortaya çıktı. Aslında grafik, bir soruna çözüm getirebiliyordu. Fakat günümüzde bilinçsiz tasarımcılıktan kaynaklanan kafa ile sorunun kendisi haline geldi. Bu işin sadece bilgisayar ile olabileceğini düşünen insanlar ise kurslara gitti, öğrendi ve grafik sanatını; estetik kaygılardan uzak bir şekilde ticari bir şova dönüştürdü.

1920’ler

Türkiye’ de Latin harflerinin kullanılmasıyla birlikte bu uygulamayı günün koşullarında başarıyla kullanan isimlerin başında kuşkusuz, dünyaca ünlü grafik sanatçılarımızdan İhap Hulusi Görey gelmektedir. Umuyorum, bu alanda eğitim alan herkes ilk adım olarak bu isimleri bilecek ve bu zatların çalışmalarını arşivleyeceklerdir.

 


Bir Usta; İhap Hulusi Görey

1898 yılında Kahire’de doğan Görey, ilk ve orta tahsilini Kahire’nin İngiliz okullarında yaptı. Savaş bitince Almanya’ya giden sanatçı, Münih’te Haiman Schule’de üç yıl kadar modelden resim çalıştı; iki yıl da Kunt Gewerbe Schule’de çalışmalarını sürdürdü. “İstanbul’a döndüğümde afiş sanatı diye birşey olmadığını gördüm” diyen sanatçı, ısrarla yaşamını sanatla kazanmak istiyordu. öğrenimini bitirdikten sonra Haiman Schule’de 1920-25 yılları arasında hem ders verdi hem de grafik sanatçısı olarak çalıştı. 1923 senesinde Almanya’ dan gönderdiği yapıtlarıyla Galatasaray Lisesi”nde ilk afiş sergisini açtı. Bu serginin özelliği Türkiye’deki ilk afiş sergisi olmasıdır.
 


 
Görey, birçok gazete ilanı ve afiş siparişi almaya başlayınca 1929 yılında İstanbul’ da kendi atölyesini açtı. Kulüp Rakısı etkiketi ve Atatürk’ün siparişi üzerine Türk alfabesinin kapağını tasarladı. Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Sümerbank, Türk Ticaret Bankası, Türk Hava Kurumu, Kızılay, Tariş kurumu ve birçok özel kuruluşa grafik hizmeti verdi.

Yaptığı en önemli şey çok çalışmaktı, üretiyor ve ürettiklerini detaylı şekilde inceliyordu. Grafik Sanatının en büyük ilacı incelemek ve bol üretim yapmaktı. ülkeye bu sanatı getiren büyük usta, 27 Mart 1986 senesinde İstanbul’da vefat etti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here