Ana sayfa Haber Tumblr yetişkin içerik yasağından hemen önce yeniden App Store’da

Tumblr yetişkin içerik yasağından hemen önce yeniden App Store’da

0
tumblr

Geçen ay bildirdiğimiz şekilde App Store üzerinden Apple tarafından kaldırılan Tumblr, içeriğinde çocuk pornografisine ait öğeler bulundurduğuna dair dikkatleri üzerine çekmişti. Bu durumun ardından açıklama yapan firma, Tumblr üzerindeki bu fotoğrafların yazılım filtrelerine yakalandığını fakat daha önce karşılaşılmış bir türde olmadığından yayına girdiğini belirtti. O tarihten sonra yetişkin içeriklerini çok daha agresif şekilde işaretlemeye başlayan sosyal medya platformu, yeni bir açıklama daha yaptı. Bu açıklamaya göre Tumblr, 17 Aralık’tan itibaren tüm yetişkin içeriklerini silecek ve yenilerinin eklenmesini yasaklayacak.

Tumblr içerik filtresi mevcut ama verimsiz

Apple’ın bu açıklamalara dayanarak mı yasağı kaldırdığı tam olarak bilinmiyor fakat etkisi olduğu şüphesiz. App Store sistemine dahil edilen uygulamanın güncelleme açıklamasında yer alan sözler ise durumu açıklar nitelikte:

“Bu güncelleme ile birlikte Tumblr Topluluk Kuralları da güncellenmiştir. Bu kurallar, belirli içeriklerin Tumblr üzerinde görüntülenmesini yasaklar.”

Sosyal medya platformu esasında makine öğrenmesi destekli bir yazılım ile sürekli olarak sistemini tarıyor ve uygunsuz içerikleri siliyor. Bu sistem maalesef diğer dev firmaların aksine o kadar iyi çalışmıyor zira kullanıcılardan gelen şikayetlere göre tamamen masum yiyecek ya da evcil hayvan fotoğrafları da arada siliniyor.

Firmanın açıklamasına göre Apple iPhone kullanıcıları bu yazının yazıldığı tarihten itibaren Tumblr uygulamasını App Store üzerinde bulabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here