Ana sayfa Haber Tumblr uygulaması App Store’dan kaldırıldı!

Tumblr uygulaması App Store’dan kaldırıldı!

0
tumblr
Görsel: S3studio/Getty Images

iOS için Tumblr uygulaması artık mağazada görünmüyor. Tumblr tarafından yapılan açıklamaya göre firma “iOS uygulamasındaki bir hatayı düzeltmek için çalışıyor” fakat uygulamanın Apple tarafından mı silindiği yoksa gerçekten bir hatadan mı kaldırıldığı bilinmiyor.

Bu haftanın başlarında PiunikaWeb tarafından yayınlanan bir habere göre Güvenli Mod kapalıyken yapılan aramalarda bazı sorunlar bulunuyordu. Bu sorunu çözme umuduyla uygulamayı kaldırıp yeniden kurmak isteyen kullanıcılar, kaldırdıktan sonra mağazaya girdiklerinde Tumblr’ın bulunmadığını gördüler. Firmadan bu duruma yönelik gelen açıklama ise hala iOS uygulamasındaki problem üzerinde çalıştıkları yönünde.

Ortaya atılan bazı fikirlere göre Tumblr’ın yetişkin içeriklerine izin veren bir platform olmasından ötürü Apple’ın uygulamayı kaldırmış olması mümkün. Hem Apple hem de Tumblr bu soruya yönelik herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Daha önce uygulamaları mağazasından kaldıran Apple, bazı sıkı kurallara sahip. Bu kurallardan bir tanesi uygulama geliştiricilerinin paylaşılan içerikleri filtreleyebilecek önlemlere sahip olma zorunluluğu. Telegram’ın çocuk pornosu paylaşmada kullanıldığı ortaya çıktıktan sonra App Store’dan kaldırılan uygulama güncellendikten sonra sisteme tekrar dahil edilmişti. Tumblr’ın bu yetişkin içeriklere izin veren özgür ortamı Apple’ın uygulamayı kaldırmasına sebep olmuş olabilir. Platform daha önce, 2016 yılında Endonezya tarafından bu tür içeriklerin dağıtımı gerekçesiyle yasaklanmıştı. Yasak uzun sürmeyip bir gün sonra kaldırılmıştı.

Tumblr ya da Apple’dan herhangi bir açıklama yapılması durumunda bu haber de güncellenecektir.


Aracı: Andrew Liptak / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here