Ana sayfa Donanım Tüm Yönleriyle Mac OS X

Tüm Yönleriyle Mac OS X

0

Kullanıcı Hesabı Oluşturmak
 

Bildiğiniz üzere bir süredir Apple”ın en kuvvetli olduğu konulardan biri olan Mac OS X işletim sisteminin ana bileşenleri üzerine yakından baktığımız bir yazı dizisi ile karşınıza çıkıyoruz. Finder ve Dock ile ilgili derinlemesine incelemelerden sonra bu ay sırayı işletim sisteminde bir kullanıcı hesabı açmaya geldi sıra.

Esasen Mac OS X size birden fazla kullanıcı hesabı açmanıza olanak tanıyan bir yapıya sahip. Bu özellik aynı Mac üzerinde farklı zamanlarda çalışan ve farklı ihtiyaç ve kullanım amaçları olan kullanıcılar için tüm kişiselleştirme opsiyonlarından feragat etmemeyi sağlıyor. Böylelikle her kullanıcı kendi masaüstü ayarlarını, kendi seçeneklerini ve sistem tercihlerini belirleyebiliyor. Aynı zamanda her kullanıcı sadece kendi klasörlerini görüntüleyebiliyor.
 

mac
 
Kullanıcı hesabının tek özelliği bunlar değil elbette. Hesap aynı zamanda kullanıcının MobileMe hesap bilgilerini ve şifresini barındırmakla beraber, beri yandan da Address Book kartını ve Mac üzerindeki bazı programlara ulaşımın engellenmesi gibi güvenlik ayarlarına da sahip.

Kullandığınız Mac”i sizden başkası kullanmıyorsa sadece tek bir kullanıcı hesabı da size yeterli gelebilir. Bu durumda bile yine de aileniz, dostlarınız veya iş arkadaşlarınızın geçici kullanımı için ikinci üçüncü kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Böylece Mac”inizi kullanabilecek diğer kişilerin sizin dosyalarınızı, klasörlerinizi ve uygulamalarınızı görmesini engelleyebilirsiniz. Görülüyor ki kullanıcı hesabı, Mac”iniz için aynı zamanda bir güvenlik önlemi olarak da düşünülebilir.

 

Kullanıcı Hesabı çeşitleri

Lakin Mac”inizi tek başınıza kullanıyorsanız bir yönetici (administrator) hesabınız bulunur. Mac”iniz bu hesabı siz onu ilk açtığınızda veya yeni sürüm bir işletim sistemi yüklediğinizde size oluşturtacaktır. Bu yönetici hesabı, size Applications dosyası içerisine direk olarak uygulama yüklemenize, tüm sistemin kullanım ve görünüm seçenekleri üzerinde söz sahibi olmanıza ve eğer varsa diğer hesapları silme veya yeni kullanıcı hesabı ekleme yetkisi verir. Yönetici haricindeki diğer tüm hesaplar bu yetkilerden arındırılmıştır. örneğin yönetici vasfı taşımayan bir hesaba sahip kullanıcı, kullandığı Mac üzerinde sadece kendisine ait olan Home klasörü içerisine uygulama yükleyebilir, sadece bazı sistem ayarlarına erişebilir ve bunun gibi bazı işletim sistemi özelliklerini kısıtlanmış haliyle kullanır.
 

mac os x
 
Yönetici hesabına sahip bir kullanıcı olarak ilerleyen zamanlarda Mac”iniz üzerinde ebeveyn kontrolünü de devreye sokabilirsiniz. Bu sistem içerisinde Mac”inizde yüklü halde olan uygulamaların hangi kullanıcı tarafından çalıştırılabilir, hangi kullanıcılar tarafından çalıştırılamayacağınızı belirlemeniz olası.

 

Yeni Bir Kullanıcı Hesabı Oluşturmak

İstediğiniz zaman yeni bir hesap açmak, var olan bir hesabı kaldırmak veya üzerinde değişiklik yapmak için öncelikle “System Preferences” menüsünden “Accounts” bölümüne geçmeniz gerekmekte. Menüde yer alan kilit kısmının açık halde olduğundan emin olun. Kilitli vaziyette ise yönetici hesabınızın şifresi ile bu kilidi açabilir ve penceredeki ayarlar hakkında söz sahibi olabilirsiniz. Şifrenin yazılması gereken pencerede yönetici hesabınıza ait kullanıcı isminiz otomatik olarak görünecek vefakat, şifreniz istenecektir.
 

mac os
 
Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak için “Accounts” menüsünün sol altı kısmında görünen (+) düğmesine basın. Açılan pencerede yeni kuracağınız kullanıcı hesabına ait ismi, kullanıcı ismi ile aynı olmak zorunda olmayan bir kısa isim ve şifreniz girilmeyi bekliyor olacak. Bu üç satırdaki bilgileri girdikten sonra sistem, herhangi bir yanlışlık riskini minimize etmek adına sizden şifrenizi bir kez daha yazmanızı isteyebilir. Bu aşamada yeni kullanıcı şifresini unutmaya meyilli ise bir özel ipucu da belirlenebilir. Bu ipucunun sadece o kullanıcı tarafından hatırlanacağından emin olun. Bu ipucu, kullanıcı hesabını açmayı deneyip de birkaç kez yanlış şifre girdiğinden otomatik olarak sorulur. Buna doğru cevap verildiğinde unuttuğunuz şifrenizi yenisiyle değiştirebilirsiniz.

 

Kullanıcı Hesabındaki Resmi Değiştirmek

Yeni kurduğunuz hesabınıza kendi isminizi ve kendinize has şifreyi verdikten sonra ona özel bir resim de ekleyebilirsiniz. Bu kullanıcı hesabınızı daha fazla kişiselleştirerek ona sahip çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Böylelikle birden fazla kullanıcı hesabı olan Mac”lerde giriş aşamasında her kullanıcı kendi hesabını kolaylıkla tanıyacaktır.
 

macte kullanıcı hesabı oluşturmak
 
Bunun için tekrar “System Preferences” menüsünden ulaştığımız “Accounts” menüsünü açıyoruz. Bu ayarı yapmanız için yönetici hesabına sahip olmanız gerekmiyor. Görünen kullanıcı hesapları arasından sizinkini bulup üzerine tıklayın. Ekrana gelecek pencere içerisinde hali hazırda Mac OS X içerisinde bulunan standart kullanıcı profili fotoğrafları ile beraber sizin de istediğiniz herhangi bir fotoğrafı yükleyebileceğiniz bir kısım görünecektir. Hali hazırda görünen fotoğrafın üzerine istediğiniz herhangi bir fotoğrafı da sürükleyip bırakabilirsiniz. Bu profil resminizi değiştirmenin en kolay yoludur.

 

Bu aşamada eğer kullandığınız Mac bir iSight kameraya sahipse hemen onu aktive edip, bir fotoğrafınızı kendiniz de çekebilirsiniz. Bu yolu seçtiğinizde çekilen bu fotoğrafınız aynı zamanda iChat tarafından da kullanılacak ve çevrim içi sohbetlerde arkadaşlarınıza gösterilen fotoğrafınız olacaktır.
 
macte kullanıcı
 
Bu özellik MacBook, MacBook Air veya MacBook Pro gibi standart olarak iSight kamera ihtiva eden modelleri satın aldığınızda ilk kurulum esnasında da Mac OS X tarafından size yapılacak bir sürpriz olacaktır. Hazırlıklı olmakta fayda var.

Bu ay sizlerle Mac OS X içerisinde bir kullanıcı hesabı oluşturulmasını ve var olan kullanıcı hesapları üzerinde nasıl söz sahibi olunacağı konusuna eğildik. Yazı dizimiz gelecek ay da devam edecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here