Ana sayfa Donanım Tüm Yönleriyle Mac OS X

Tüm Yönleriyle Mac OS X

0

Finder”ın Verimli Kullanmak
 

Apple dünyası ve Mac OS X ile yeni tanışan hemen herkes, Finder”ın bu harika işletim sisteminin bir nevi arama motoru olduğunu düşünürler. Lakin Finder, Mac”inizle kurduğunuz ilişkinin bir ismi olarak bile anlamlandırılsa mübalağa edilmiş olmaz. Finder”ın kullanıcı ile Mac arasında kurulan bir nevi ilişki olması, Dock içerisinde de ikonikleşmiş mavi gülen surat teması ile resmedilir. İkonların içerisinde gizli olan bu metaforik anlamları bile irdelemek, tek başına Mac kullanma sebebi olabilir, ne dersiniz? Sözün özü, Mac OS X içerisinde yer alan herhangi bir pencereye veya masa üzerinize baktığınızda aslında Finder”ın ta kendisine bakıyor olduğunuzdur.
 
mac
 
İşletim sisteminin kullanımı esnasında Finder”ı birçok günlük işlemde kullanacaksınız. örneğin Finder, yeni klasörler oluşturmak , var olan uygulama veya dosyaları organize etmek, dosyalarınızın sabit diskinizde kapladığı miktar ve diğer bilgilerini öğrenmek, onların yerlerini değiştirmek veya silmek, dosyalarınızı harici mecralara kopyalamak ve sabit diskiniz içerisinde gezinmek bunlardan sadece bazıları. Ve tabi ki, adından da anlaşılacağı gibi Finder bünyesindeki Spotlight özelliği ile Mac”iniz içerisindeki dosyaları bulmanıza da yardımcı da olur.

 

Bir Finder Penceresi Açmak

Mac”iniz içerisindeki tüm uygulama, dosya ve klasörleri Finder aracılığı ile görebilirsiniz. Yeni bir sayfa açmak için öncelikle masa üstünüzdeki herhangi boş bir yere bir kez tıklayın. Bundan sonra yukarıdaki File menüsünden “New Finder Window” a tıklayın. Bununla beraber Dock”unuzda yer alan Finder ikonuna her tıkladığınızda da yeni bir Finder penceresi ile karşılaşacaksınız.
 

macintosh
 

Farklı Finder Görünümleri

Mac OS X, Finder vasıtasıyla dosyalarınız arasında yapacağınız gezintide, dosyaların birbirinden farklı görünümlerde karşınıza çıkmasını sağlayabilir. Sırasıyla “icon”, “list”, “column” ve “cover flow” olarak özetlenebilir bu görünümler. Herhangi bir Finder penceresinin görünümünü “View” menüsünden kontrol edebilir veya Finler penceresinin üzerinde yer alan düğmelerle de aynı vazifeyi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi bu görünümlere daha yakından bakalım.
 

Cover Flow

İlk olarak Mac OS X 10.5 Leopard sürümü ile kullanıcılarla buluşan Cover Flow görünümü tıpkı iTunes kütüphanesindeki müzik albümlerinde yapabildiğimiz gibi Mac”iniz içerisindeki dosyaları da ön görünümlerine bakarak gezebilmemizi sağlıyor. Bir Finder sayfasındaki Cover Flow görünümüne tıkladığınızda o dosya içerisinde yer alan bütün ögeleri sağdan sola sürükleyerek görüntüleyebilirsiniz. Bu özellik bilhassa içerisinde çok fazla dosya bulunan klasörler üzerinde çalışırken, o dosyaların muhteviyatı ve formatı konusunda anında bilgi edinilmesini de sağlamakta. Aynı zamanda iTunes kullanıcılarının çok daha uzun müddetten beri aşina olduğu görünümü Mac OS X”in içine yedirmesi bile yeterince çekici.

 

Icon Görünümü

Icon görünümüne aslında bir Mac OS X kullanıcısı olarak aşinasınız. Bu görünüm aynı zamanda masa üstünüzdeki görünümdür. Bu görünümde tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi dosyalarınızın görüntüsü üzerinde değişiklikler yapabilir; onların sabit diskinizdeki yerlerini de kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Icon görünümü özellikle içerisinde çok sayıda fotoğraf olan dosyaları görüntülerken kullanım kolaylığı ve hızı kazandırmakta. çünkü söz konusu fotoğrafların her biri, fotoğrafın kendisi gibi gözükeceğinden, ve bu ikonların boyutları da ayarlanabildiğinden, dosya içerisindeki gezinti kolaylaşacak. İkonlar arasındaki boşluktan memnun değilseniz de bunu View>Show View Options menülerinden erişilebilinecek ayar düğmesi ile gözünüze göre ayarlamak mümkün. İkonlar arasındaki boşlukları ne kadar azaltırsanız pencere içerisinde göreceğiniz ikon sayısı o denli artacak; ne kadar artırırsanız da bağımsız olarak her bir ikona olan hakimiyetiniz o denli artacaktır.
 

tüm yönleriyle mac
 
List Görünümü

Avantajlarına rağmen “icon” görünümü her zaman en pratik görünüm olmayabilir. List görünümü şahsi kanaatimiz ve tecrübelerimize göre en pratik görünüm. Bu görünümde belirli bir klasörün içerisinde bulunan tüm dosyaları ayrıntılarıyla birlikte, istediğiniz kritere göre sıralayabilirsiniz. Her bir ögenin sol tarafında sağ tarafa bakan ufak siyah üçgenler göreceksiniz. Bu o ögenin de içerisinde başka dosyalar olduğunu, ve o üçgene tıklayarak sadece onların muhteviyatına ulaşabileceğinizi gösteriyor. Böylece tek bir Finder penceresinden o dosyanın içeriğine tam anlamıyla hakim olabilmiş oluyorsunuz.

 

Column Görünümü

Her ne kadar “List” görünümü çoğu Mac kullanıcısı için pratik gibi gözükse de, özellikle çok büyük arşivler içeren sabit disklerin animasyonu için birçok kullanıcı da Column Görünümü”nü tercih ediyor. Bu görünümde tek bir pencere içindeki farklı sütunlarda tüm bir sabit diskin içerisindeki arşive yönetmek sadece birkaç tıklama ile mümkün.

Bu görünümdeki sütunlardan her biri sabit diskteki başka bir bölgedeki muhteviyatı gösteriyor. Mac”iniz içerisindeki herhangi bir dosyaya Finder içerisinde tıkladığınızda, sağ tarafta açılan yeni sütunda o dosyanın içeriğine ulaşabiliyorsunuz. Bu içerik içerisinde herhangi bir dosyaya veya uygulama ikonuna bir kez tıkladığınızda da sağ tarafta açılacak yeni bir sütun o dosya veya program hakkında ayrıntılı bilgileri içerecek. PDF veya resim dosyaları gibi bazı dosyaları bu bilgi sütunundan ön izlemeye de tabi tutabilirsiniz.
 

macte finder
 
Yerleşik Görünüm Belirlemek

Şu ana kadar Finder”ın görünüm özelliklerini sıralamaya çalıştık. Bu aşamadan sonra bu görünümlerden çalışmanıza ve bilgisayar kullanma pratiğinize uygun birini yerleşik Finder görünümü olarak belirlemek gerekmekte. Bunun için herhangi bir Finder penceresinde View>Show View Options bölümünden bu işlem gerçekleştirilebilir. Gelen ekranda o an kullandığınız Finder görünümünü “Use As Defaults” seçeneğini işaretleyerek yerleşik hale getirebilirsiniz. Bu işlemden sonra artık Mac OS X içerisindeki tüm pencereler istediğiniz görünüm tipinde gösterilecekler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here