Ana sayfa Donanım Tüm Yönleriyle Mac OS X

Tüm Yönleriyle Mac OS X

0

Uygulamalar Hakkında Her Şey…

Birkaç ay evvel başladığımız “Tüm Yönleriyle Mac” köşemize bu ay Mac”inize yeni uygulamaları nasıl yükleyeceğiniz, gerekli olmayanları nasıl kaldıracağınız, bir uygulamayı açmak, kapatmak ve gizlemek gibi birçok yönüyle uygulamaları ele alacağız.
 
mac
 
Yeni bir Mac, içlerinde elektronik postalarınızı kontrol edebileceğiniz, internette sörf yapabileceğiniz, dijital ortama aktarılmış müziklerinizi dinleyebileceğiniz, tanıdıklarınızın iletişim bilgilerini saklayabileceğiniz, bir fotoğrafı işleyebileceğiniz, internet siteleri tasarlayabileceğiniz ve sistem denetimi yapabileceğiniz bazı uygulamalarla birlikte gelir. Tabi her zaman Mac”inize ister Apple”dan direkt olarak isterseniz de üçüncü parti uygulama geliştiricilerden yeni uygulamalar yükleyebilirsiniz.

 

Yeni Uygulamaları Yüklemek

Yeni bir uygulama Mac”inize birkaç farklı yoldan yüklenebilir.

1) Optik Disk Okuyucu: Her ne kadar sektörün gidişatı bu yönetim unutturmaya başladıysa da son 15 yıldır en yaygın uygulama ve program yükleme metodu optik sürücüler vasıtasıyla bir CD veya DVD”den program yüklemek. Mac”inize bu yolla bir program yüklemek istediğinizde sadece DVD”nin içerisinde yer alan installer ikonuna tıklamanız yeterli. Bununla beraber bazı diskler, bir installer ikonundan ziyade programın Mac”iniz içerisinde nereye kurulacağını otomatikman soran bir pencerede açabilirler. Bu pencereden, genellikle Applications dosyası olmak üzere, Mac”iniz içerisinde istediğiniz herhangi bir yere DVD”deki programı kurabilirsiniz. Bunun için ise sadece gösterilen ikonu istediğiniz alana sürükleyip bırakmak yeterli. Yükleme işlemi otomatik olarak başlayacaktır.
 

mac os
 
2) Internet: Bundan birkaç ay evvel derginizi MacLine”ın kapak konusunda da işlediğimiz gibi Apple, artık tüm uygulamaların internet üzerinden Mac”lere yükleneceği bir alt yapı geliştirerek buna App Store adını vermişti. App Store sayesinde gerek Apple orijinli gerekse üçüncü parti program geliştiricilerin tasarladığı yüzbinlerce uygulamayı tek bir merkezden yöneterek, istediklerinizi Mac”inize indirmeniz gayet kolay. App Store haricinde ise halen üçüncü parti uygulama geliştiricilerinin kendi web sitelerinden mevcut olan uygulamalarda indirilmeyi bekliyor. Bu tip yazılımlar genellikle bir “Disk Image File” yani .dmg uzantılı olarak karşımıza çıkıyor. Dosyayı indirdikten sonra bu .dmg uzantılı dosyaya çift tıklayarak yükleme işlemini başlatabilirsiniz. Yükleme bittikten sonra bu imajı, tıpı bir diski çıkartır gibi Dock üzerindeki çöp kutusuna sürükleyerek kaldırabilirsiniz. Bazı kullanıcılar, bilhassa da üçüncü parti geliştiriciler tarafından arz edilen uygulamaları bilgisayarlarına yüklediklerinde, dosyaların .zip, .rar, .7z veya .sit uzantılı olduklarını görebilirler. Bu uzantılar söz konusu program yükleme ikonlarının (yani genellikle .dmg uzantılı dosyaların) sıkıştırılmış halleridir. Bu dosyaları Mac”inize yükleyebilecek hale getirmek için öncelikle onları sıkıştırma programları yardımıyla “açmanız” gerekmektedir.

 

Uygulamalar Nereye Yüklenmeli?

Standart olarak Mac”iniz, ona yüklenen her yeni uygulamayı diğer tüm yerel uygulamaların da yer aldığı “Applications” dosyası içerisine yerleştirme eğiliminde olacaktır. Bu bölüme Finder üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve içinde hangi uygulamaların olduğunu görebilirsiniz. “Applications” klasörü içerisinde yer alan tüm uygulama ve programlara o Mac”i kullanan tüm kullanıcılar ve onların kullanıcı hesapları erişebilir. Sadece sizin kullanımınıza özel olmasını istediğiniz uygulamaları da “User” klasörü içerisinde sizin kullanıcı hesabınız içerisine sürükle bırak yöntemiyle kopyalayabilirsiniz. Böylece o uygulamalar, sadece sizin kullanıcı hesabınızla giriş yapıldığında görülebilir olur. Aslında Mac”inize kurduğunuz uygulamaları teorik olarak sabit diskinizin herhangi bir bölümüne de yerleştirmeniz mümkün.
 

mac os x
 
Uygulamayı Kapatmak

çok fazla sayıda uygulamayı aynı anda açık vaziyette bırakmak bilgisayarınızın yavaşlamasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden tavsiyemiz, uzun müddet kullanmayacağınız uygulamaları kapatmanız. Herhangi bir uygulamayı kapatmak için aktif vaziyette olan uygulama penceresinden Finder üzerinde “Application Menu” butonuna tıklayın ve o menüden “Quit” sekmesine basın. Buna alternatif olarak açık olan uygulamanın Dock üzerindeki ikonuna sağ tıklayarak da “Quit” butonuna erişebilinir.

 

çoğu zaman kullanıcıların başka işletim sistemlerinden, bilhassa da MS Windows”dan, aşina oldukları program kapatma yöntemi Mac OS X için geçerli değildir. MS Windows tabanlı bir PC”de program penceresinin üst kısmında yer alan (X) butonu ile o program kapatılır. Lakin Mac OS X üzerinde bu buton sadece programı masa üzerinizde görünmez kılar; onu tamamıyla kapatmaz. Bu yöntemle görünmez kıldığınız bir uygulamanın “Dock” üzerindeki ikonunun yerinde durduğunu ve altındaki ufak beyaz ışık ile halen açık, aktif bir pozisyonda durduğunu görebilirsiniz. Bu basit bir işleyiş farklılığından başka bir şey değildir. Uygulamayı tamamıyla kapatmak için yukarıdaki yöntemlerden birini uygulamalısınız.
 
mac os x uygulamaları
 

Bazı durumlarda, bir uygulama veya program bu yöntemlerle kapanmayı reddediyor olabilir. Bu, herhangi bir nedenden dolayı olabilir. örneğin, “Save” menüsü açık kalmış olabilir veya herhangi başka bir uygulama programın kapatılmasını engelliyor olabilir. Bu gibi durumlarda programı zorla kapatma yani “Force Quit” seçeneği yardımınıza koşacaktır. Birçok Mac OS X kullanıcısına göre bu “Force Quit” özelliği Mac OS X”i diğer işletim sistemlerinden onu ayrı kılan çok büyük bir avantajdır zira; diğer birçok işletim sistemi bu tip hata durumlarında işletim sistemini hatta bilgisayarı topyekûn kilitleyebilen bazı sonuçlar doğurur. Mac OS X”de böyle bir durum asla söz konusu olmaz.

Kapanmayı reddeden veya herhangi bir hata sonucu normal yollarla kapatılamayan bir uygulamayı “Force Quit” yöntemiyle kapatmak için, ekranın sol üst kısmındaki Apple menüsü kullanılabilir. Butona tıkladığınızda o esnada bilgisayarınız üzerinde çalışan tüm programlar, Finder dahil, listelenecek ve hangisini “Force Quit” yöntemiyle kapatmayı istediğiniz sorulacaktır. Buna alternatif olarak “Force Quit” yöntemiyle kapatmak istediğiniz uygulamanın “Dock” üzerindeki ikonuna uzun müddet basılı tutarak (veya sağ tıklayarak) açılan menüden de “Force Quit” seçeneği görülebilir.

 

Uygulamayı Gizlemek

Açık vaziyette olan bir uygulamayı görünmez kılmak için onu kapatmak zorunda değilsiniz. O an kullandığınız herhangi bir uygulamayı bir süreliğine görünmez kılmak için “Application Menu” üzerinden “Hide” tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Gizlediğiniz bir uygulamayı tekrar görünür kılmanın en kolay yolu da, uygulamaya ait ikona “Dock” üzerinde tıklamanız olacaktır.

Aynı zamanda aktif olarak kullanımda olanın dışında açık olan tüm uygulamaları da gizleyebilirsiniz. Bunun için yine aynı menü üzerinde yer alan “Hide Others” tuşunu kullanmak mümkün.
 

tüm yönleriyle mac
 
Uygulama pencerelerini gizlemek için bir başka yol da, diğer işletim sistemlerine aşina olan kullanıcıların yabancılık çekmeyeceği bir metot. Pencerenin sol üst köşesinde bulunan sırasıyla kırmızı, sarı ve yeşil butonlardan sarı olana tıkladığınızda, açık vaziyette olan uygulama penceresi, estetik bir görsel efekt ile “Dock” içerisine gizlenecektir. Aynı işlemi pencerenin gri üst kısmındaki herhangi bir boşluğa çift tıklayarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bu yolla “Dock” içerisine gizlenen uygulama penceresi “Dock” üzerinde bir ikon halini alacak. Pencereyi tekrar ekrana getirmek için de bu ikona bir kez tıklamanız yeterli.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here