Tüm detaylarıyla Canon EOS 1100D ve Nikon D5100

Fotoğraf sektörüne renk katan iki yeni D-SLR fotoğraf makinesi modelini tüm detaylarıyla inceledik...

Fotoğraf sektörüne renk katan iki yeni D-SLR fotoğraf makinesi modelini tüm detaylarıyla inceledik
 

Giriş seviyesi Dijital SLR fotoğraf makineleri üst seviye fotoğraf makinelerine göre daha geniş bir pazara hitap ediyorlar ve marka ayırt etmeksizin bu sınıftaki tüm giriş seviyesi gövdeler(body) daha iyi satış rakamlarına sahipler. Fotoğraf çekmenin gittikçe daha yoğun biçimde yayılmakta olan bir hobi halini alması ve Dijital SLR makine kullanan kişilerin kendilerini profesyonel fotoğrafçılığa yatkın hissetmesi giriş seviyesi gövdelerin yaygınlaşmasını sağlayan faktörlerin başında geliyor. Geçtiğimiz yıl 500bin fotoğraf makinesi satılan ülkemizde bu yılki satış öngörüsünün 750bin olduğunu ve fotoğrafçılık sektöründe aralıksız olarak artan ilgiye yepyeni boyutların yakın zaman içinde katıldığını bir önceki Fototeknik sayısında duyurmuştuk. Bahsettiğimiz yeni boyutlar, Canon EOS 1100D ve Nikon D5100. Bu iki yeni modeli kapsamlı biçimde test edeceğimizi de yine bu ürünler piyasaya çıkar çıkmaz belirtmiştik. Canon EOS 1100D ve Nikon D5100’e ait birçok yeniliği, önceki serilerle aralarındaki farkları ve birçok ürün deneyiminin sonuçlarını kapsayan inceleme yazılarımızda ilk olarak Canon EOS 1100D’yi mercek altına alıyoruz.
 
nikon d5100
 
Canon EOS 1100D İlk bakışta

Canon Eos 1100D’yi 600D ile birlikte piyasaya sürdü. Birlikte tanıtılan iki modelden 600D, 550D’nin biraz daha makyajlanmış haliyken, 1100D eski model 1000D’ye oranla teknik anlamda birçok yenilik getiriyor. EOS 1100D dış tasarımındaki ergonomiyle önceki versiyonu 1000D’ye göre daha başarılı, ele oturuşu daha iyi. Handgrip kısmındaki silikon kısım tamamen kaldırılmış onun yerine tuhaf bir hissizlik duygusu uyandıran plastik malzeme kullanılmış. Bunun bir önceki modelle göre bir gerileme olduğunu düşünüyorum. İlk dış intiba özetle ergonomi iyi ancak kullanılan malzeme kalitesi iyi değil. Birçok SLR-like fotoğraf makinesi bile malzeme kalitesi anlamında 1100D’den daha iyi. Yani 1100D’yi bırakıp elinize 550D gibi bir gövde aldığınızda aradaki tutuş ve genel gövde kalitesi kendini çok hissettiriyor. 1100D’de, 5D MarkII’yi bırakıp elinize 550D’yi almak gibi ciddi bir plastik temelli yapı sorunu var diyebilirim.

Gövde genel kullanım olarak başarılı ancak eksiklikleri bulunuyor. Örneğin; hafıza kartı XXXD serisindeki gibi handgrip kısmının yanında değil pil yuvasının içerisinde, USB kablo yerine benim gibi dizüstü bilgisayar veya kart okuyucuları tercih eden kullanıcılar için hafıza kartının pil yuvasında yer alması bir eksiklik. Her seferinde bu kapağı açıp kapatmak sıkıntı yaratıyor veya tripod bağlantısını benim gibi sürekli gövde üzerinde gezdiriyorsanız kapağı açıp kapatmak daha da sıkıntılı bir hal alabilecek bir durum.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam