Ana sayfa Donanım Tüm detayları ile Panasonic Lumix DMC-G3K

Tüm detayları ile Panasonic Lumix DMC-G3K

0

Daha küçük, daha hafif ve daha hızlı bir “lensi değiştirilebilir model”
 

İlk bakışta

Micro Four Thirds standardındaki Panasonic Lumix DMC-G3, Lumix G serisinin iddialı modelleri GF1 ve G2″nin üst versiyonu olma özelliği ile en dikkat çekici yeni teknoloji ürünleri arasında yer alıyor. Daha gelişmiş bir model olmasının yanında G2″ye göre yaklaşık yüzde 25 daha küçük olan G3″ün çok rahat bir tutuluşu var ve 11cm x 8cm x 5cm boyutlarında, yalnızca 336gram ağırlığında. Elektronik vizörü, genel hızı, hareketli ekranı, dahili flaşı, ayar düğmeleri ile oldukça yenilikçi bir kombinasyon olan G3″te kullanılan 3inçlik dokunmatik ekran kontrollere hızlı bir şekilde tepki veriyor. LCD ekranı yan taraflara 180 derece, alt ve üst tarafa doğru da 270 derece hareket edebiliyor. Dokunmatik ekran üzerindeki simgeler yeterli büyüklükte ve menü pratik. Arka kısmındaki butonlara ve dokunmatik ekrandaki simgelere basılarak kontrol edilen ve her yöne dönebilen ekran, menü dışında çekimlerde de tek dokunuşla çekim ve odaklama yapabilme şeklinde kullanılabiliyor. Dokunmatik ekran üzerinden çekim gerçekleştirmek, fotoğraf makinelerine aşina kişiler için, özellikle de makinenin üzerinde bir shot tuşu varken, ne kadar gerekli bilinmez.
 

panasonic
 
“Görüntü için gerekli birimlerin tümü yeni ve adeta G3″e özel.”

üst düzey Lumix GH2 ile aynı işlemci motorunu; Venus Engine VI FHD”yi kullanan Panasonic G3, bu sayede düşük noise(gürültü)ve hızlı görüntü işleme sonuçları sergiliyor. Küresel lansman arifesinde 15.83MP olacağı açıklanan cihaz 16.6 MP olarak piyasaya sunuldu. Yeni Lumix”te bu çözünürlük değeri için yeni oluşturulan bir Live MOS sensör kullanılmış. Yani görüntü için gerekli birimlerin tümü yeni ve adeta G3″e özel.1920 x 1080p Full HD video da kaydeden Panasonic Lumix G3 ile çekilen video görüntüleri AVCHD görüntü formatında ve stereo ses kalitesi video kayıtlarında açıkça ortaya çıkıyor. Bu gelişmiş görüntü verileri için 14-42mm”lik lensle kapsamlı bir inceleme süreci gerçekleştirdik. Lens konusu açılmışken G3″e yüksek kalitede 14-140mm kit objektif takılabildiğini belirtelim.

 

Yeni ve hızlı sensör, düşük noise ve ayırt edici ISO performansı

Hassas kontrastlı AF otomatik sistemine sahip olan Panasonic Lumix G3 dijital fotoğraf makinesi, 0.18 saniyede otomatik netleme yapabiliyor. Bu yüksek otomatik netleme hızı, Live MOS görüntü sensörünün sürücü performansının neredeyse 6 kat iyileştirilmesiyle sağlanmış. Testlerde özellikle kırmızı, mavi ve yeşil renkler oldukça iyi. Yeşil renk, neredeyse fazlasıyla canlı. Bu nedenle fotoğraflarda yeşil renk, sanatsal ve yenilikçi bir tarz ortaya koyuyor. Bunların yanında noise, renk ve uzamsal dağılım gibi paramatreler için G3, eski versiyonlara oranla kesinlikle daha iyi. Düşük ışık performansı konusunda G3″ün sahip olduğu ISO 160 değeri, yeterli hatta standartların üzerinde performans sergilerken üst hassasiyet ayarı olan ISO 6400 ise biraz düşük performans sergiledi. Belirgin renk kaymaları düşük hassasiyet ayarlarında çok az seviyede. Yüksek hassasiyette ise fark edilir bozulmalar söz konusu. Ancak bu ISO verilerinin fiyat/ performans düzeyi düşünüldüğünde oldukça tatmin edici olduğunu belirtelim.
 

panasonic lumix dmc-g3k
Panasonic Lumix G3″te detayların kaybetmeden gölgeleri aydınlatan bir dinamik aralık optimizasyon sistemi var. Fotoğraf çekimlerinde siyahlar siyah kalırken koyu ayrıntılar etkileyici biçimde net ve aydınlatılmış biçimde fotoğraflanıyor. Genel fotoğrafçılık için çok faydalı bir teknoloji olan AF yani akıllı izleme özelliği G3 teknolojisinde yer alıyor. G3″te 17 sahne modunun yanı sıra akıllı çözünürlük, MEGA O.I.S.optik görüntü sabitleyici, akıllı ISO kontrolü gibi çekim kalitesine direkt ve ciddi etkide bulunan fonksiyonlar yer alıyor. Video kayıt testlerinde zaman zaman odak dışına kaymalar görülse de genel sonuçlar gayet iyi. Ayrıca video kaydederken yüksek kalite özelliği olmayan fotoğraflarda çekilebiliyor. G3 1010mAH”lik bir pil kapasitesine sahip. Bu değer G2″nin 1250mAH pilinden daha küçük bir pil anlamına geliyor. Ancak konu pil olduğunda bu küçülme şarj başına 270 kare fotoğraf çekilebilmesi anlamına geliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here