Ana sayfa Mobil Tüketiciyi memnun eden savaş

Tüketiciyi memnun eden savaş

0

Apple ve Microsoft pazar payını korumak için AppleSoft oldu

Her geçen gün büyüyen akıllı telefon pazarında rakiplerine geçilmek istemeyen iPhone ve Microsoft başarıyı işbirliği yaparak sağlıyor. Daha bilinen bir anlatımla, “Düşmanımın düşmanı dostumdur” stratejisi yürütüyorlar.

Büyüyen akıllı telefon pazarındaki çıkar savaşı, iPhone ve Microsoft”u iletişim ve uygulama üretkenliğinde baskın oyuncular haline getirdi. İki kuruluşun işbirliği, diğer tüm rakiplerinin toplamından fazla kazançla yola devam ediyor. PC World”den David Coursey”e göre, Apple, en büyük rakibi Google ve Android temelli Verizon Droid ile Nexus One karşısında Microsoft”a dört elle sarılmış görünüyor. Bu işten ,doğal olarak, sadece Apple kar etmiyor. Microsoft da Google uygulamalarına karşılık Bing ile katkıda bulunuyor. Her iki kuruluş da akıllı telefon söz konusu olunca ittifak kurabiliyor. Microsoft, bu uygulama meselesi yüzünden kendi liderlik alanında ihmalkarlık yapmaya başladı. Zaten geç kalmış Windows Mobile 7″yi daha da geciktirerek 2010″a erteledi. bazılarına göre MS, iPhone”un eteğine takılıp kalmakla da büyük hata ediyor.

 


MS Apple ortaklığı Bing doğurdu
 
Google pazara Android ile girdi

 

öte yandan Apple için de durum farklı değil. Sorunsuz bir şekilde Microsoft”un server”ına ve üretken uygulamalarına adapte olan iPhone, bu sayede önce güvenilir olarak tanındı, ardından da güvenilir girişimci oluverdi. iPhone akıllı telefon pazarında hali hazırda BlackBerry”den üstün durumda ancak rakibinin sahip olduğu müteşebbis yönetimi anlayışından çok uzak. Bu da iPhone”un özellikle iş aleminde tercih edilmesini engelliyor. Birkaç ay öncesine kadar Microsoft”a karşı kurulan Apple-Google ortaklığında durum şimdi tersine döndü. Google, artık ittifak nedeni olsa da pek çok alanda Apple ile kafa kafaya mücadele ediyor.

Microsoft – Apple işbirliğine karşın, Google tek başına bu iki kuruluşun bölgesini ihlal etmeye hazırlanıyor gibi görünüyor. Google, arama motoru bir yana, netbook işletim sistemleri, e-posta, anında mesajlaşma, ofis verimliliği uygulamaları ve daha buna benzer pek çok alanda bazen Apple”ın bazen de Microsoft”un iş alanını taciz ediyor. Sonuçta kim kazanırsa kazansın, şimdilik bu savaştan tek memnun olanlar kuşkusuz tüketici ve kullanıcılar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here