Ana sayfa Mobil Tukcell T10

Tukcell T10

0

Uygulama mağazasıyla dikkat çeken telefon Turkcell T10

Turkcell T10

T10″u öncelikle tasarım yönünden ele alalım. Sade ve basit bir tasarıma sahip olan cihaz, rahatlıkla ele oturuyor ve ergonomisiyle rahat bir kullanım sunuyor. Kullanılan malzeme ve işçilik de T10″u farklılaştırıyor. üst düzey akıllı telefon kullanıcılarının T10″dan ne derece memnun kalacağını bilemiyoruz. Fakat, akıllı telefon ve mobil İnternet dünyasına giriş yapacak kullanıcıların için bu cihazı beğeneceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.(Zaten Turkcell de bu telefonu “herkese cepten İnternet” düşüncesiyle piyasaya sunuyor) T10″un ön tarafında 240 x 320 piksel 2,8 inç (7,1 cm) dokunmatik ekranı ve bunun altında üç tuş mevcut. Bu tuşlardan soldaki görüşme sonlandırma, sağdaki de çağrı cevaplama ve arama işlevlerini yerine getiriyor. Bazı kullanıcıların dokunmatik ekranlı mobil cihazlara bir türlü alışamadığını biliyoruz. Parmak boyutlarıyla ilgisi olan bu durumu dikkate alan Turkcell, modelin ortasına yerleştirdiği tuşla menüde dolaşma ve işlem gerçekleştirme görevlerinin alışılmış yollardan yapılmasına imkân sağlıyor. Bu arada, dokunmatik ekranı çok başarılı bulmadığımızı belirtelim. Ama burada stylus kalem imdadımıza yetişiyor ve işimizi kolaylaştırıyor.

 

Turkcell T10″u performansına baktığımızda ise cihazın dikkate değer en önemli noktasının uygulama mağazası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu mağazadan şu an için 100 civarında uygulama bulunsa da, firma yetkililerinin bize verdiği bilgiye göre bu yıl içinde 2 bin uygulamaya ulaşılması hedefleniyor. Uygulamalara kısaca göz attığımızda Videobul, GncPlay, Turkcell Pusula ve Footbo gibi farklı seçeneklerin söz konusu olduğunu görüyoruz T10″un vurgulamamız gereken bir noktası ise Google Voice Search (Google Sesli Arama). Cihaza önceden yüklenmiş olarak gelen bu uygulama ile telaffuz edilen kelimeler metin haline dönüştürülüyor. Türkiye”de bu özelliği bünyesinde barındıran ilk telefonun Turkcell T10 olduğunu belirtmekte yarar var. Telefon alırken kullanıcıların önemsediği diğer bir veri olan pil ömrüne baktığımızda T10″nun yaklaşık 2 günlük bir şarj sunduğunu ve bunu pek tatmin edici bulmadığımızı not edelim.

Turkcell T10

Bu 2 günlük pil ömrü de İnternet kullanmazsanız geçerli. Eğer İnternet de kullanacaksanız bu süre bir güne kadar iniyor. Dolayısıyla, cihazı her gün şarj etmek zorunda kalabilirsiniz. Performansa etki eden diğer bir unsur olan sistemine de burada kısaca yer verelim: T10″da şu an için Anroid 2.1 işletim sistemi kullanılıyor. Bu sürümü yükseltmek, maalesef, şu an için mümkün değil. Fakat Turkcell”in bizlerle paylaştığı bilgi notunda Android 2.2″yi destekleyen ürünlerin de kullanıcılara ulaştıracağı belirtildi.

 

Turkcell T10

Toparlamak gerekirse, akıllı cep telefon piyasasına T10 modeliyle giriş yapan Turkcell”in bu cihazıyla genel olarak tatmin edici bir performans sunduğunu söyleyebiliriz. Tabii, şunu da ekleyelim: Turkcell önümüzdeki dönemlerde bu cihazın yeni modellerini (T20, T30 gibi) piyasaya sunmayı hedefliyorsa, belirttiğimiz eksiklikleri de mutlaka gözden geçirmeli.

Artılar
+Gittikçe büyüyen uygulama mağazası
+Google Sesli Arama özelliği

Eksiler
-Dokunmatik ekranın yanıt süresi

Tasarım 4
Kullanım 4
Performans 4

Genel puan 96

Fiyat: Sözleşmeli

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here