Ana sayfa İnternet Tübitak Bölge Yarışması

Tübitak Bölge Yarışması

0

Tubitak Ortaöğretim öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması sona erdi

Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu (TüBİTAK) Ortaöğretim öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması sona erdi. Malatya Bölgesi yarışmasında 11 eser Türkiye finaline gidecek.
 

İnönü üniversitesi Turgut özal Kongre ve Kültür Merkezi”nde yapılan ödül törenine, Vali Yardımcısı Abdullah Abid öztoprak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Türköz, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, TüBİTAK Malatya Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İlhan İçen, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci ve öğrenci ailesi katıldı.
 

TüBİTAK Malatya Bölge Koordinatörü Prof.Dr. İlhan İçen, TüBİTAK”ın bu projesinin gençlerin birçok yönlerini ortaya çıkarmalarında önemli bir rol üstlendiğini söyledi. Bilimin merakla başladığını ifade eden İçen, proje sayısını artırmak için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte bir çalıştay yaptıklarını ve ilerleyen yıllarda bölgeye bağlı illeri gezerek proje sayısını katlayarak artırmaya çalışacaklarını açıkladı.
 

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut ise, ortaöğretime devam eden öğrencilerin bilimsel olma ve düşünmeleri noktasında bu yarışmanın ciddi bir adım olduğunu, dolayısıyla bu projeleri çok önemsediğini dile getirerek, sonuçları fazlasıyla merak ettiğini ancak buraya kadar gelmiş olmanın bile katılımcılar açısından büyük bir başarı olduğunu ifade etti.
 

405 projeden 166″sının Malatya”ya ait olduğunu hatırlatan Bulut, Ankara”ya 11 projenin gideceğini belirtti. Jüride görev alan 29 öğretim üyesi adına konuşan Prof.Dr. Sibel Kahraman da, proje yarışmasının bölge finalinin gerçekleştiğini, 26 Mart 2013 tarihinden bu yana sergilenen bütün projelerin yüzlerce proje arasından seçilip gelmesi sebebi ile tüm jüri üyeleri adına herkesi tebrik ettiğini bildirdi. Kahraman, bölgeye dâhil illerden gelen projeler ile birlikte toplam 405 proje ile başlandığını, daha sonra bu sayının 71 projeye indiğini ve ardından proje sunumlarının yapıldığını açıkladı.
 

Söz konusu projelerde özgünlük, meydana getiricilik, bilimsel yöntem ve bu yönteme hâkimiyet, projenin ülkeye, ekonomiye katkısı, tutarlılık, kaynak taraması, sunum esnasındaki hâkimiyet gibi noktalara dikkat edildiğini vurgulayan Kahraman, “Projelerin hepsi çok güzeldi, ileride çok daha büyük projelere imza atılacaktır ve bu umutla geleceğe güvenle bakılmaktadır” dedi.
 

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. önce 3.”lerin ardından 2.”lerin daha sonra 1.”lerin ödülleri takdim edildi. Birincilerin ödülleri takdim edilirken Vali Yardımcısı Dr. Abdullah A. öztoprak bir konuşma yaptı. öztoprak, “Umudumuz var. çünkü siz varsınız” diyerek, “Hepinizi üniversitelerin çok iyi bölümlerinde göreceğim, çok iyi bilim adamları olarak geleceğe adım atmanızı temenni ediyorum. Bu ödüller ile birlikte ileride Nobelleri alacağınızı düşünüyorum.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here