Ana sayfa Haber TSMC, Samsung”u yenerek yine Apple işlemcilerin üreticisi oldu!

TSMC, Samsung”u yenerek yine Apple işlemcilerin üreticisi oldu!

0

Apple iPhone X içerisinde A11 işlemcisi yer almakta.

Apple, iPhone modellerinde ve bazı bilgisayarlarında kullanılmak üzere çipsetler tasarlar ve altyapıya sahip firmalara bu ürünleri üretmeleri için para öder. Son yıllardan bei Samsung ve TSMC’nin ürettiği Apple A serisi işlemciler, bu yıl TSMC’nin Samsung’u 7nm’lik üretim teknolojisi yarışında geçmesiyle birlikte kazanan tarafından üretilecek. 

Apple’ın 2018 model iPhone modellerinde kullanılacak olan A12 çipi, TSMC tarafından üretilecek. Firmanın 7nm üretim teknolojisinde Samsung’tan daha hızlı olması sayesinde şimdiye kadar 40 farklı müşteriden sipariş almış olması, Samsung’un üzerinde büyük bir baskı yaratıyor ve TSMC’nin planı daha fazla baskı uygulamaya devam etmek şeklinde. Firma 2019 yılının ortasına doğru 5nm üretime başlamayı, 2020’de ise 3nm üretim kapasitesinde bir yapının inşasına başlamayı hedefliyor. 

Apple’ın 2017 model A11 Bionic işlemcisini de üreten TSMC, önümüzdeki yılın modellerini de üretecek. A11, Apple’ın ilk 6 çekirdekli işlemcisiydi ve bunlardan iki tanesi yüksek güç gerektiren işlemleri karşılamak için özel olarak tasarlanmıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here