Ana sayfa Donanım Tristan Shone’un Ses Makineleri

Tristan Shone’un Ses Makineleri

0

Ses heykelleriyle müzik enstrümanı arasında ilginç bir yere sahip olan Tristan Shone”un garip ses ara yüzleri : Drone Machines
 

2000″de Makine mühendisi olarak mezun olan Tristan Shone 2004″ten beri, Author & Punisher adlı tek kişilik grubunda kendisinin tasarladığı, ürettiği ve sonradan çalmayı öğrendiği değişik arayüzlerle endüstriyel metal tarzı müzik yapıyor. Konu değişik MIDI arayüzleri olunca bugüne kadar pek çok farklı araştırmacı veya müzisyenden çok sayıda örnek gördük aslında. Ama Tristan”ın tasarladığı aletler, hem makine mühendisi olması nedeniyle endüstriyel malzeme ve tasarımlara yakın olması hem de önceki yazılarımda incelediğim ses heykelleriyle ve garip müzik enstrümanları arasında ilginç bir konumda olması açısından bir hayli özgün.

Shone”un Drone veya Dub Machine adını verdiği ses makinaları endüstriyel otomasyon, robot teknolojilerinde kullanılan kaba aletler ve parçalardan oluşuyor. Bu makinalarla ses üretmek çalan kişinin epey bir güç harcamasıyla gerçekleşebiliyor. Böylece makinaların görüntüsüne paralel bir eforla güzel bir şov oluşturulabiliyor. Büyük ve endüstriyel sesler, çalanın gerçekten çaba harcayarak oluşturulmasıyla daha gerçekçi ve çekici hale geliyor. Bu ses makinalarına ve arayüzlere biraz daha yakından bakalım;
 

tristan shone
 
Linear Actutator:
Shone”un konserlerinde her zaman kullandığı ileri geri hareket eden hareket eden iki ucunda yaylar bulunan ve bir metre uzunluğunda alimünyum/çelik karışımı ağır bir mekanizmadır. Müzisyen mekanizmayı doğrusal olarak hareket ettirirken parmaklarıyla bir kaç düğmeyi kontrol edebilir. Linear Actutator”a bağlı bir işlemci, hareketli mekanizmanın ray üstünde hangi konumda olduğu ve düğmelerin basılı olup olmadığı bilgisini bilgisayara gönderir. Bilgisayar bu iki verinin değişik kombinasyonlarıyla değişik sesler, notalar veya efektler üretebilecek şekilde programlanabilir. Mekanizmanın ağır olması nedeniyle hareket ettirilirken zorlanılması üretilen seslerle paralellik sağlar. Shone genel olarak performanslarında bu arayüzü vurmalı çalgı sesleri üretmek için kullanıyor.

 

Rotary Encoder:
Kendi çevresinde dönebilen büyük bir silindir şeklinde olan Rotary Encoder, konum, dönme hızı ve yönü bilgilerini bir işlemci yardımıyla bilgisayara gönderir. Bu verilerin değişik kombinasyonlarıyla değişik frekansta ses üretmek, sese programlanmış bir efekt katmak mümkündür. Aslında Linear Actutator”un dairesel hareket eden bir versiyonu olan çelikten yapılmış Rotary Encoder, 50 cm çapı ve 100 kiloya yakın ağırlığıyla hareket ettirmesi gerçekten kuvvet isteyen bir enstrümandır.
 
ses makineleri
 
Rack & Pinion
Eski elektronik enstrümanlara benzeyen Rack & Pinion, teflon kaplı iki ayrı ray üzerinde kayan toplam 6 tane abanozdan yapılmış anahtarla kontrol ediliyor. Her anahtar rayın üzerindeki konumuna göre değişen bir frekansta sürekli ses üretiyor. üst üste konulmuş iki klavye gibi çalınabilen Rack & Pinion”da diğer ses makinalarında olduğu her şey parametrik ve programlanabilir.

Headgear:
İçinde sekiz mikrofon bulunan müzisyenin başına bağlı küçük bir kutudan oluşuyor. Aynı anda sekiz mikrofonun topladığı sesleri mixlemek ve ayrı ayrı işlemek mümkün. Böylece örnek olarak sesinizin yüksekliğini kullanarak yine kendi sesinizi değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca her mikrofonun ağıza olan uzaklığını ayrı ayrı ayarlayabiliyorsunuz. USB”den güç alan Headgear Ableton Live ve Reaktor ile çalışabiliyor.

 

National Center for Microscopy and Imaging Research (http://ncmir.ucsd.edu)”de makina mühendisi ve Kaliforniya üniversitesindeki “Center for Research and Computing in the Arts” (http://crca.ucsd.edu) da ses arayüzleri konusunda araştırma görevlisi olarak çalışan Shone”un müzik yapmanın yanında başka sanat çalışmaları da var.

Nano boyuttaki bir alana robot kolla takıntılı bir şekilde enjeksiyon yapan Aphanisis, Kaliforniya”daki rüzgar türbinleri görüntüsüne eşlik eden ambient ses çalışması Windmills bu çalışmalardan sadece bir kaçı.

özellikle Amerika”da olmak üzere bir çok festival ve sergide konser veren Shone”un şu ana kadar yayınlanmış üç albümü bulunuyor.
 

cem öcek
 
İlk Albümü 2005″te yayınlandığında özellikle internette çok olumlu yorumlar aldı. 2007″de biten ikinci albüm ağır bir endüstriyel metal niteliğindeydi. 2010″da yayınlanan “Drone Machines” adlı üçüncü albümünde ise kendisinin geliştirdiği tüm ses makinalarını kullanarak 70 dakikanın üstünde yine aynı tarzda müzik yaptı. Yeni geliştirdiği ses makinalarını kullandığı yeni albümü Nisan 2012″de piyasa çıkacak.

Triston Shone ve ses makinaları hakkında daha ayrıntılı bilgi ve video kayıtları için http://www.tristanshone.com adresine göz atabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here