Ana sayfa Donanım Trigger: Tetikleyin!

Trigger: Tetikleyin!

0

Akustik davul sound”umuzu bir kenara bırakıp farklı ufuklara bakmaya ve trigger konusunu tetiklemeye ne dersiniz?
 

Trigger İngilizce tetikleyici anlamında bir kelime. Akustik davul soundumuzu desteklemek ya da tamamen değiştirmek için kullanabileceğimiz ve bize sınırsız imkanlar sağlayan elektronik bir mekanizma. İster davul sound modülünden, VST enstrümanlardan ya da sampler” lardan istediğimiz herhangi bir sesi trigger sayesinde çalabilmemiz mümkün.

Trigger sinyal üretmek için küçük piezo sensoru kullanan bir mekanizma. Bu sensorlar seramik ya da kristalden yapılıyor ve birbirine paralel iki tabakadan oluşuyor. Bu tabakalar titreşim ile harekete geçiyor ve birbirlerine yaklaşıyorlar. Bu hareketlenmenin yarattığı elektrik sinyali trigger”ımızın bağlı olduğu sistemi (davul ses modülü, sampler v.b) harekete geçiriyor ve biz akustik davulumuzdan belki de kendi sesimizi trigger”lıyoruz!
 

trigger
 
Piyasada farklı modeller mevcut olsa da, sağlamlık ve kalite açısından ddrum ve roland trigger”lar öncelikli olarak tercih ediliyor.

Profeyonel trigger”lar davulumuzun kasnağına monte edilebiliyor ve izolasyon kalitesi ile trigger”ların seslerinin birbirine karışması sorunundan bizi oldukça uzak tutuyor. Trigger” lar başka ses kaynaklarında ses alabiliyor ve buna crosstalk deniyor. Birbirine değen davullar trigger sinyallerini karıştırdığından dolayı, trigger”ları son derece dikkatli monte etmemiz gerekiyor. Ayrıca deri üzerinde vuruşumuzu yaptığımız yere yakın bir yerde olması trigger”ımızdan en iyi performansı almamız için şart. Trigger”a bağladığımız kablonun kalitesi ve sağlamlığı da önemli bir faktör. Davulumuza doğru monte edilmiş bir trigger, birbirine değmeyen davullar ile aksamlar, az kullanılmış ya da sıfır bir deri ile artık doğru bir ses almamız mümkün.

 

Trigger” ımız bağladığımız Trigger to MIDI aletleri üzerlerinde farklı parametreleri bulundurur. Yaşadığımız sorunlar doğrultusunda bu parametrelerde ince ayarlar yapmamız gerekir. En çok karşılaşılan sorunlardan biri trigger” dan istenenden fazla ses gelmesi ya da bazı sesleri kaçırmasıdır. Eğer trigger” ımızı doğru monte etmişsek Trigger to MIDI aletimizin üzerinden threshold ayarları ile sorunu çözmeye çalışmalıyız. Eğer threshold ayarları çok düşük ise bu trigger” ın deriye vurulduğunda ve deri tekrar gerginleştiğinde bize iki sinyal göndermesine sebep olur. Ayrıca sahnedeki diğer sesler de bu sorunu bize yaşatabilir. Yapmamız gereken ince ayarlara biraz vakit harcamak ve threshold seviyesini yükselterek istediğimiz noktaya gelmeye çalışmak olacaktır.
 
trigger davul
 
Trigger” ladığımız davulumuzu hem canlı performanslarda hem de stüdyoda kullanabiliriz. Canlı performanslarda doğru trigger”lanmış sistemler bize büyük avantaj sağlar. Mikrofon problemi yaşanan, ya da PA sistemi yeterince güçlü olmayan bir sistemden istediğiz tonu yakalamak çok zordur. örnek olarak kick”i ele alırsak istediğimiz güçte ve sub frekansları yüksek bir kick sesini almamız bu tür sistemlerde alt frekanslara yüklenmek olacaktır ki bu da yetersiz güçteki bir PA sisteminin daha fazla low-end enerji üretmesini istemektir.

 

Genellikle ortaya çıkan sonuç ötmeye başlayan kabinler olur. Trigger”lanmış bir kick sound”u sistemi daha az zorlayacağından daha performanslı bir sound elde etmemize ve monitör de çektiğimiz işkenceyi azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu tomlar için de geçerlidir ve sahnede diğer enstrümanlardan kaçan seslerin davul mikrofonlarına kaçmasını da trigger sayesinde engellemiş oluruz. Ancak snare”daki ghost vuruşları alabilmemiz için sahne gibi ortamlarda trigger” ı tercih etmeyebiliriz. Tabii sound modülümüzün kalitesine bağlı olarak, ya da trigger”lanmış bir tef sound”u, trampetimizin akustik sesini destekleyebilir. Gerçekten trigger ile alternatiflerimiz sınırsız ve sürekli yenilenebilir. Canlı performanslarda trigger bize teknik olarak olumsuz ortamlarda kaliteli bir sound için yardımcı olur. Bununla beraber iyi PA sistemlerinde, doğru tonlanmış akustik bir davulun destekçisi olarak sound”umuzu şekillendirebilir.
 
vst enstruman
 
Bunların hepsi ihtiyaçlarımıza yönelik olarak değişkenlik gösterir. önemli olan trigger” lara alışmak ve ne yönde ihtiyacımız olduğunu bilmek. Kaliteli bir ekipman ile yapacağımız denemeler ve hayal gücümüz bizi doğru yöne götürecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here