Ana sayfa Makale Track Presets

Track Presets

0

Cubase’in en önemli özelliklerinden birisi konumundaki ‘Track Presets’. Bu uygulama sayesinde büyük bir zaman kazancının yanı sıra, hazırladığımız ‘favori’ bir preset’i çeşitli projeler için kullanmak mümkün oluyor.

Cubase içerisinde dört ayrı türde ‘Track Preset’ bulunur. Bunlar; Audio, Instrument MIDI ve bu üç çeşidin kombinasyonu olan Multi’dir.

‘Audio track presets’ audio track’ler için geçerlidir ve aşağıdaki ayarlar audio track preset ile beraber saklanır; Insert efektler, Audio EQ ayarları, ses yüksekliği ve panorama, giriş kazancı (input gain) ve faz değeri.

‘Instrument track presets’  Audio ve MIDI track presets’in bir karışımı olarak karşımıza çıkar. Audio Insert FX, Audio EQ ayarları, ses yüksekliği, panorama, MIDI insert FX, MIDI track parametreleri, input transformer ve o kanal için kullanılan VST Instrument türü, bu preset’in içerdiği bilgilerdir.
 

‘MIDI track presets’ ise MIDI modifiers (transpose, velocity shift vs..), MIDI insert FX, kanal numarası, program değişimi datası (program change data), Input transformer, volume parametresi ve panorama bilgilerini saklamamızı sağlar.

Yeni bir track preset oluşturmak üzere birden çok kanal seçersek oluşacak olan preset, Multi track preset’tir. Farklı projeler için aynı mikrofon düzeni kullanılıyorsa bu özellik işimize yarar. Bir örnekle açıklayalım:

Diyelim ki, stüdyomuzda hali hazırda ses kartımızın girişlerine bağlanmış olan 8 kanallı bir davul mikrofon seti var. Ve biz bu aynı seti  birkaç projede aynı efektlerle duymak ve kaydetmek istiyoruz. İşte bu noktada devreye Multi track preset giriyor.  Gerekli giriş çıkış ve insert efekt ayarlarını yaptıktan sonra multi track preset oluşturmak için, 8 kanalın hepsini seçip, seçili herhangi bir kanalın üzerinde sağ tıklarız. çıkan menüde ‘create track preset’i seçeriz.
 

Karşımıza gelen onay penceresine, preset’e istediğimiz bir ismi verip ‘ok’ e tıkladığımızda artık multi track presetimiz diğer projelerde de kullanılmak üzere hazır bekliyor olacak. Bu preset’i yeni bir projede kullanmak için, öncelikle, preset’in içerdiği kadar kanalı aynı türde olacak şekilde oluşturmak gerekir.

Bu örnek için; 8 adet mono audio kanal kullandık. Project->Add Track->Audio dizgesini izleyip, karşımıza gelen pencereye 8 mono bilgisini girdikten sonra onay verip 8 kanal mono audio kanalını oluştururuz.

Ardından, 8 kanalın hepsini seçili duruma getiririz (shift click 1-8), seçili haldeki kanalların birinin üzerinde sağ tıklarız ve gelen menüde  ‘apply track preset’ i seçeriz. Bu durumda karşımıza Mediabay’den hatırlayacağımız browser gelir.
Buradaki ‘search’ kutucuğuna preset’imizin ismini yazıp gelen sonucun üzerine çift tıkladığımızda presetimiz çağrılmış ve insert efeklerle beraber kullanılabilir duruma gelmiştir.

VST presets;
Cubase 4’ün geliştirilmesine kadar vst enstruman ve efeklerin içerdiği presetler, .fxp (program) veya .fxb (banka) dosyalarında saklanırdı. Bunun standartlaştırlması ve Mediabay’le entegre çalışma sağlanması adına ortaya çıkan VST presets, .fxp ve .fxb’lerin yerini almış ve Mediabay’in sunduğu avantajları (search, tag vs..) VST FX ve VST enstrümanları için kullanılabilir hale getirmiştir.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here