Ana sayfa Ürün İnceleme TP-Link TL-WPA9610

TP-Link TL-WPA9610

Mekanınızda kablosuz sinyalinin zayıf olduğu noktalar varsa, sadece bu cihazı prize takarak bu sorunu giderebilirsiniz.

0

TP-Link kurulduğu 1996 yılından beri ağ teknolojileri üzerine çalışan bir şirket. 20 binin üzerinde çalışan sayısı ile tüm dünyada hizmet veren TP-Link, adını “twisted pair link” adlı ağ kablolama teriminden alıyor. İki kardeşin kurduğu şirket yakın zamanda Neffos adıyla akıllı telefon üretimine de girmişti fakat bugün inceleyeceğimiz ürün, TL-WPA9610 Kit ismini verdiği komple bir powerline yani evinizdeki elektrik ağı ile onlarca metre data hattı çekilmeden internetinizi aynı sigortadaki diğer hatlardan internet almanızı sağlayan mucizevi bir ağ paylaştırıcısı.

Mazisi olsa da verimli olarak kullanılmaya son birkaç senede başlanan powerline teknolojisi, ağ yineleyicilerin sinyal şiddeti ve/veya hızı bakımından tatmin etmediği ortamlarda kullanılmak üzere tasarlandılar. Yani bir ağ yineleyici ile istediğiniz menzilde bir sonuç alamıyorsanız ve bu iki nokta arasında bir elektrik hattı varsa, powerline teknolojisi duvarınızdaki elektrik ağını bir kablo dağıtıcısı gibi kullanarak internetinizi paylaştırıyor. Duvarınızdaki diyoruz çünkü ürünün hızlı kurulum kitapçığı, uzatma kablolarına cihazı takmamamız konusunda uyarıyor. Bunu yaparken de ister adaptör üzerindeki hızlı bağlantı gerektiren ethernet bağlantısını, isterseniz de yine adaptörün sağladığı kablosuz ağ bağlantısını kullanabiliyorsunuz.

 

Kutuyu açtığımızda karşımıza kiti oluşturan iki adaptör çıkıyor, TL-WPA9610 ismindeki ilk adaptörümüz büyük olan alıcı adaptörümüz. Diğeri ise TL-PA9020 isimli küçük vericimiz. Bu parçalardan TL-PA9020 ile ethernet kablo yardımıyla ADSL Router ile bir bağlantı sağlanıyor. TP-Link’in Wi-Fi Oto senkronizasyon adını verdiği teknoloji ile yapmanız gereken tek şey Wi-Fi Clone düğmesine basmak ve Router cihazının ağ adını ve şifresini cihaza kopyalamasını beklemek. Mevcut ağınızın adını ve şifresini değiştirmeden kullanmak büyük bir kolaylık olduğunu söylemeliyiz zira bu tip cihazların ev kullanıcılarına zor gelen teferruatlarının başında bu kurulum basamakları geliyor.

İkinci ürün olan TL-WPA9610’u ise, internete erişmek istediğiniz noktada elektrik hattına takabilirsiniz. Sinyalinin zayıf olduğu veya internet erişiminin sağlanmadığı bir bölgede kullanmak için bu adaptörü odadaki bir duvar prizine taktığınızda ekstra herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor.  İster üzerinde bulunan iki adet gigabit ethernet portu sayesinde oyun konsolunuzu veya televizyonunuz gibi yüksek hız gerektiren cihazlarınızı internete bağlayabilir, isterseniz de yeni nesil 802.11ac Wi-Fi standardı ile kablosuz internetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

TL-WPA9610 Kit, evin elektrik şebekesinden 2000 MBit/sn’lik bir veri transfer hızı sağlıyor. Gigabit ethernet’ten iki kat daha hızlı olan bu transfer hızı sayesinde, oyun konsollarından Online oyunların  tadına ve  Stream servislerinden 4K video içerikleri herhangi bir takılma olmadan seyredebilirsiniz.

TL-WPA9610’nin diğer bir önemli özelliği, toplamda 1167 MBit/sn’lik bir kablosuz veri aktarım hızına sahip olması. 802.11ac standardı ile 2.4 GHz frekans bandında 300 MBit/sn’ye ulaşan TL-WPA9610, aynı zamanda 5 GHz frekans bandında 867 Mbit/sn’ye ulaşabiliyor. Bunun anlamı günümüzde birçok cihazın İnternete bağlı olduğu bir dünyada kesinlikle hızdan geri kalmamanız.

Desteklenen 2×2 MIMO (multiple in, multiple out) teknolojisi sayesinde, birden fazla uzaktaki cihaz kablosuz veri erişiminden faydalanabilir. TP-Link bu teknolojiyi ikinci bir şeridi olan otoban hattına benzetiyor. Bu sayede farklı hızları gerektiren bağlantı isteklerini gruplayarak birbirlerinden farklı kanallarda hareket etmelerini sağlıyor.

TP-Link’in yeni uygulaması olan tpPLC sayesinde, herhangi bir iOS veya Android cihazından kablosuz ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.  Wi-Fi bulunurluğu için zamanlama atayabilirsiniz ve adaptörün üzerindeki LED göstergelerini bile kontrol edebilirsiniz.

Fiyatı:  232 TL

Artıları:

  • Yüksek data hızı
  • Minimal tasarımı
  • Çift bant teknolojisi

Eksileri:

  • Fiyatı

Yazı: Kemal METİN


Bu yazı, Newtech dergisinin, Ekim ayı sayısından alınmıştır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here