TP-Link RE205 Wi-Fi Range Extender inceleme

Evde veya ofisinde internet ağını genişletmeyi düşünenlerin tercih edebileceği bir cihaz.

 

Yazı: Kemal Metin
TP-Link RE205, markanın kablosuz ağlar için menzil genişletici ailesinden (Range Extender), ev veya ofis gibi ortamlarda kullanılmak için tasarlanmış orta segmentte konumlandırılmış bir ürün. Menzil artırıcı olması dışında access point olarak da kurularak kullanılabiliyor. Kutusundan tek parçadan oluşan menzil arttırıcı ve kullanım kılavuzları çıkmakta. Daha önce böyle bir ürün kullanmadıysanız bile kurulum kılavuzu ile çok kısa ve kolay bir şekilde ürünü kurabilirsiniz. Ürünün kutusunda da kabaca ne tür mekan ve durumlarda kullanıldığı açıklanmış. Eğer siz de evin bir kısmında kablosuz ağa bağlanmakta sıkıntı çekiyorsanız ya da ağa bağlansanız da sinyal zayıfsa çok kolay kurulumu ile bağlantı sorununuza deva olabilecek uygun fiyatlı bir cihaz.

Cihazı kutudan çıkardığımızda kenarlarında yönü ayarlanabilir iki adet anteni olduğunu gördüğümüz TP-Link RE205’in antenleri değiştirilebilir değiller. Zaten 5Ghz da 433Mbps, 2,4Ghz da 300Mbps’i destekleyen cihaz, ev ya da kalabalık olmayan bir ofis ortamı için yeterli bir ağ trafiği sağlamaya uygun teknik değerlere sahip. Cihazda bir güç düğmesi bulunmuyor, prize taktığınızda doğrudan çalışmaya başlıyor. Üst kısmında bir adet wps tuşu var, uyumlu modemlerle hızlı bir bağlantı yapabilirsiniz.

Üstte güç, sinyal, 2,4 ve 5ghz ağlarını gösteren 4 adet ışık bulunmakta. Sinyal ışığı cihazı doğru yere yerleştirdiğinizi anlamanıza yardımcı olacak şekilde düşünülmüş. Eğer kötü sinyal olan bir noktaya koyduysanız bu ışık kırmızı oluyor. Yani sinyal alamayacağı bir noktaya konuşlandırmamanız için büyük bir kolaylık. Cihazın alt kısmında ise reset tuşu ve ethernet çıkışı bulunmakta.

Reset tuşu cihazı sıfırlamak için kullanılıyor ve bir süre basılı tutunca üstteki ışıklar yanıp sönüyor, böylece cihazı sıfırlamış oluyorsunuz. Kablosuz şifresi veya adını değiştirdiğinizde kolayca yeniden yapılandırabilirsiniz bu şekilde. Ethernet çıkışı ise kablosuz bağlantısı olmayan cihazlar için kullanışlı bir özellik olmuş. Örneğin internete sadece ethernet portu ile bağlanabilen tv, konsol, uydu alıcı gibi bir cihazınız var ve modeme uzak olduğundan, kablolu bağlantı pek pratik bir çözüm değilse, cihazı yakınlarına kurduğunuzda kısa bir ethernet kablosu ile yine bu tip durumların üstesinden gelmeniz kolay olacaktır. 

Cihazın kurulumu oldukça basit. Prize takıp ışıklarının yanmasını bekliyoruz ve ardından kablosuz ağda tplink adıyla yeni bir kablosuz ağ ortaya çıkıyor. Kablosuz olarak bağlanıp kurulum kılavuzunda yazan ip adresini internet tarayıcınızın adres kısmına yazarak ayarları yapacağınız sayfaya ulaşıyorsunuz. Aslında bu kısmı, ağa bağlandığınızda cihaz otomatik olarak varsayılan tarayıcıda yapıyor, yani kurulum kılavuzuna dahi bakmanıza ihtiyaç kalmıyor.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam