Ana sayfa Ürün İnceleme TP-Link RE 305 Ağ Genişletici

TP-Link RE 305 Ağ Genişletici

Tüm markaların kablolu ve kablosuz modemleri ile çalışabilen bir ağ genişletici.

0

TP-Link, RE 305 adını verdiği yeni kablosuz ağ genişletici ürünü ile hali hazırda 9 farklı modeli olan kablosuz ağ genişletici ailesini daha da büyüttü. Ev veya iş yerinde mevcut kablosuz ağın ulaşamadığı ölü noktalarda bağlantınızın kopması sorunuyla karşılaşıyorsanız, başvurmanız gereken çözümlerden biri olan TP-Link RE 305 modelini inceleyeceğiz.

Daha önce incelediğimiz TP-Link ağ genişleticilerden oldukça küçük olan model, tekli bir duvar prizinden biraz daha büyük. Tüm markaların kablolu ve kablosuz modemleri ile çalışabilen TP-Link RE 305, iki adet dahili anten ile geliyor. Cihazın üstünde 4 adet bildirim LED’i var; güç ışığı, kablosuz ağ genişletici olarak kullanırken ürünü nereye koyarsanız daha verimli çalışacağını gösteren ve konumlandığı yerdeki sinyal şiddetine göre size kırmızı ya da mavi bildirim sunan akıllı bir sinyal ışığı ve kullanımda olan bantları gösteren iki adet bildirim ışığı bulunuyor. Cihazı konumlandırdığınız yer tekrar edeceği ağdan çok uzaksa kırmızı bildirim ışığı yanarken, uygun bir menzile girdiğinizde ise mavi bildirim ışığı ile sizi yönlendiriyor. Yine cihazın üst kısmında kablosuz cihazlarınızı eşleştirmek için kullanılan bir WPS düğmesi bulunuyor. Cihazın alt kısmında ise Ethernet girişi ve cihazı yeniden başlatma tuşu bulunuyor. 802.11 a/b/g/n/ac desteği ile hem 2.4 GHz bandında, hem de 5 GHz bandında çalışabilen çift antenli TP-Link Re 305, evdeki iki farklı hız ihtiyacına da karşılayacak şekilde geliyor. Evinizdeki 2.4 GHz yayın yapan modeminizin 5 GHz desteği yoksa TP-Link RE 305’i kullanarak 5 GHz bandında dağıtım yapabiliyorsunuz.  Yüksek hızlı bantta 867Mbps, düşük bantta ise 300Mbps hız sunan TP-Link RE 305, gerektirdikleri hızlara göre farklı kullanıcılara farklı ağlar kullandırabiliyor. Toplamda 1200Mbps hız sunan cihaz, özellikle yüksek hız gerektiren medya uygulamaları ve oyunları 5 GHz bandında kullanabilirken, internette gezinirken, mail alıp gönderirken yetebilecek 2.4 GHz hızındaki düşük hızlı bağlantıyı seçebiliyorsunuz. Cihazın 7.3W maksimum güç tüketimine sahip olduğunu da hatırlatalım.

TP-Link RE 305’in kullanım özelliklerine geldiğimizde cihazın iki fonksiyonu olduğunu belirtmeliyiz. Üzerinde Ethernet girişini gördüğümüz anda, acaba kablosuz ağ genişletici ve kablolu ağı kablosuza çeviren dağıtımcı modu dışında, kablosuz ağı Ethernet kullanan cihazlara paylaştırmak gibi bir istemci modu olup olmadığını merak etmiştik ama olmadığını gördük. Yani TP-Link RE 305, var olan kablosuz veya kablolu ağınızı sadece kablosuz olarak tekrar edebilmekte, fakat onu tekrar kablolu olarak kullanamamaktasınız. Kullanım olarak daha önceki tüm TP-Link ürünleri gibi kolay bir kullanım paneline sahip olan RE 305’i, TP-Link’in Tether uygulamasını akıllı telefonların marketlerinden indirerek de kontrol edebiliyorsunuz. Artık Türkçe arayüz desteği de veren bu uygulama ile bağlantı durumunuzu görebildiğiniz gibi, bu bağlantının çalışacağı zamanları haftalık veya saatlik olarak programlayabiliyorsunuz. Gece modunda yanıp sönen bildirim ışıkları kapatabilmenize olanak sağlayan Tether uygulaması ile sinyalinizin 3 kademe olarak gücünü de ayarlayabiliyorsunuz. Yönetici panelinden bağlanabilen cihazları da seçebildiğinizi hatırlatalım. Böylece istemediğiniz kullanıcıları bloklayabiliyorsunuz.

Fiyatı: 227 TL

Artıları:

  • Küçük kompakt tasarım
  • Kullanıcı dostu Tether uygulaması

Eksileri:

  • Fiyatı

 Yazan: Kemal Metin


Bu yazı, Newtech dergisinin Temmuz sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here