Ana sayfa Donanım TP-Link M7650 LTE Advanced Mobil Wi-Fi inceleme

TP-Link M7650 LTE Advanced Mobil Wi-Fi inceleme

0

Yazı: Kemal Metin 

Ağ ürünlerinin en büyük üreticilerinden TP-Link, hızlı mobil Wi-Fi cihazı M7650 modelini kullanıcılarına sundu. Mobil durumlarda hissedilen kablosuz ağ ihtiyacını hedef alan dahili antenli TP-Link, M7650 ile 4.5 G hızını bekleyen müşterilerini sevindiriyor. 

Hepimiz evden/iş yerinden uzakta kaldığımız durumlarda kablosuz bir ağa ihtiyaç duymuşuzdur. Tatile gidildiğinde, kısa süreli seyahatlerde, arkadaşlarla bir araya gelinen dış mekanlarda bir kablosuz ağ ihtiyaç duyduğunuzda M7650 sizin için biçilmiş kaftan. Zira gerek hızı ile, gerek bağlanabilen cihaz sayısı ile, gerekse kullanım süresi ile tam da bu tarz ihtiyaçları düşünen TP-Link, standartları oldukça ileriye taşıyor.

Cihazın hızından bahsetmeden önce bu teknoloji evrimini biraz açıklayalım. 1998 yıllarında hayatımıza giren GPRS teknolojisi ile 40kbps  hızlarını standart olarak kabul ederken, günümüzde LTE Cat 11 seviyesinde bir cihazdan bahsedebiliyoruz. LTE (Long Term Evolution) olarak bildiğimiz hızlı mobil veri aktarımının ülkemizde kabul gören bir diğer adı da 4.5G standardı.

LTE bağlantı hızlarını kategorilere ayırarak CAT 1 ile CAT 14 arasında isimler veriliyor ve  TP-Llink M7650 600Mbps indirme, 50Mbps de yükleme hızına sahip CAT 11 kategorisindeki bir cihaz. 5GHz kablosuz ağda kısa menzilli ama hızlı (867Mbps) bir bağlantı kurmak mümkünken, 2.4GHz bandında ise menzili uzun ama görece daha az hızlı (300Mbps) bir bağlantı seçebilirsiniz. 5GHz bandınızı yüksek hız gerektiren ihtiyaçlarda, 2.4GHz bandını ise daha az hız gerektiren uygulamalarda kullanabilirsiniz.  Modeminizin mobil olduğunu da düşünürsek menzil sorununuzun olmayacağını öngörebiliriz. 

 

TP-Link M7650″nin kullanımını oldukça kolaylaştıran bir ekranı var. 1.44 inçlik ekranda cihazla ilgili bir çok bilgiyi okumak mümkün. özellikle kota aşımı gibi konularda sıkıntı yaşamak istemeyen biriyseniz bu ekranın size güncel bağlantı verilerinizi söylemesini çok kullanışlı bulabilirsiniz. Bağlanan cihaz sayısı, bağlantı hızları, wifi durumu, pil süresi gibi değerleri okumak cihazın kullanımını hayli kolaylaştırıyor.

Kullanımı kolaylaştıran bir diğer unsur ise tpMiFi isimli uygulama. Bu uygulama ile hızlı kurulum kitapçığındaki bağlantı aşamalarını takip ederek cihazı kontrol edebiliyorsunuz. Bu uygulama ile veri sınırları koymak, hangi cihazların mobil WiFi”a bağlanacağını kontrol etmek, mesaj göndermek ve mikro SD kart ile dosya paylaşmak mümkün oluyor. 32 adede kadar kablosuz cihazın bağlanabildiği TP-Link M7650″nin üzerinde bulunan USB portu ile masaüstü bilgisayarınızı da bağlamanız mümkün.

3000mAh çıkarılabilir bataryası ile, tam kapasitede çalışırken dahi 15 saate kadar kullanım olanağı sunan TP-Link M7650, 900 saat de bekleme süresine sahip. Kutusunun içindeki micro USB kablosu ile şarj edilebilen batarya sizi gün içinde hiç yalnız bırakmayacak bir performansa sahip.  Cihazın bir diğer kullanışlı özelliği de, sim kart yuvasının yanındaki 32gb kadar hafızayı destekleyen bir micro sd kart yuvası bulundurması. Bu yuvaya taktığınız kartınızdaki fotoğraf, video, müzik gibi paylaşmak istediğiniz verilerinizi kablosuz olarak ağınızdaki insanlarla paylaşmanız mümkün.

 

Son olarak cihazın dış görünüşüne ve boyutuna değinecek olursak, TP-Link M7650″nin pürüzsüz ve şık bir dış malzeme ile seyahatlerinizde yanınıza yakışacağını söylemek mümkün. Tatile çıktığınızda kendi kablosuz ağınıza sahip olmak istiyorsanız ve 112.5×66.5x16mm ölçülerinde bir yeriniz varsa, TP-Link M7650 modelini aklınızda tutmanızda fayda var.

TP-Link M7650 LTE Fiyatı: 377 TL

Artıları:
–    Küçük yapısı
–    Cat 11 desteği
–    32 cihaza kadar destek

Eksileri:
–    Ekran çözünürlüğünün düşük oluşu

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here