TP-Link M7650 LTE Advanced Mobil Wi-Fi inceleme

TP-Link M7650, 32 cihazın bağlanabildiği 4.5 G destekli mobil bir kablosuz ağ cihazı

Yazı: Kemal Metin 

Ağ ürünlerinin en büyük üreticilerinden TP-Link, hızlı mobil Wi-Fi cihazı M7650 modelini kullanıcılarına sundu. Mobil durumlarda hissedilen kablosuz ağ ihtiyacını hedef alan dahili antenli TP-Link, M7650 ile 4.5 G hızını bekleyen müşterilerini sevindiriyor. 

Hepimiz evden/iş yerinden uzakta kaldığımız durumlarda kablosuz bir ağa ihtiyaç duymuşuzdur. Tatile gidildiğinde, kısa süreli seyahatlerde, arkadaşlarla bir araya gelinen dış mekanlarda bir kablosuz ağ ihtiyaç duyduğunuzda M7650 sizin için biçilmiş kaftan. Zira gerek hızı ile, gerek bağlanabilen cihaz sayısı ile, gerekse kullanım süresi ile tam da bu tarz ihtiyaçları düşünen TP-Link, standartları oldukça ileriye taşıyor.

Cihazın hızından bahsetmeden önce bu teknoloji evrimini biraz açıklayalım. 1998 yıllarında hayatımıza giren GPRS teknolojisi ile 40kbps  hızlarını standart olarak kabul ederken, günümüzde LTE Cat 11 seviyesinde bir cihazdan bahsedebiliyoruz. LTE (Long Term Evolution) olarak bildiğimiz hızlı mobil veri aktarımının ülkemizde kabul gören bir diğer adı da 4.5G standardı.

LTE bağlantı hızlarını kategorilere ayırarak CAT 1 ile CAT 14 arasında isimler veriliyor ve  TP-Llink M7650 600Mbps indirme, 50Mbps de yükleme hızına sahip CAT 11 kategorisindeki bir cihaz. 5GHz kablosuz ağda kısa menzilli ama hızlı (867Mbps) bir bağlantı kurmak mümkünken, 2.4GHz bandında ise menzili uzun ama görece daha az hızlı (300Mbps) bir bağlantı seçebilirsiniz. 5GHz bandınızı yüksek hız gerektiren ihtiyaçlarda, 2.4GHz bandını ise daha az hız gerektiren uygulamalarda kullanabilirsiniz.  Modeminizin mobil olduğunu da düşünürsek menzil sorununuzun olmayacağını öngörebiliriz. 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam