Ana sayfa Ürün İnceleme TP-Link Deco M4

TP-Link Deco M4

TP-Link’in Mesh teknolojili ev WiFi sistemi olan Deco ailesinin uygun fiyatlı modeli olan Deco M4’ü test merkezimizde ağırladık.

0

Katlı ya da çok geniş alana yayılmış evlerde, evin her noktasında WiFi’a erişim sorununa sağlıklı çözüm sunan Mesh teknolojisine sahip ağ ürünlerine bir yenisi daha eklendi: TP-Link Deco M4. İkili ve üçlü paketler halinde satışa sunulan Deco M4, diğer Deco modelleri gibi Mesh teknolojisine sahip ve bu sayede kesintisiz bir WiFi ağı oluşturuyor. Evin büyüklüğüne göre iki ya da üç birimden oluşan paket tercih edilebiliyor; istendiğinde ve gerek olduğunda yeni birimler sisteme eklenebiliyor.

Gelişmiş Deco Mesh teknolojisi ile bu farklı Deco birimleri birlikte çalışarak tek bir ağ adı olan ‘birleştirilmiş’ bir ağ oluşturuyor. Evin içinde mobil cihazlar ile dolaşırken olabilecek en yüksek hız için Deco’lar arasında otomatik olarak geçiş yapılıyor. Bu da kesintisiz bir WiFi sağlıyor. Deco M4, iki birimli bir kullanımda 260 metrekareye kadar WiFi kapsama alanı sunuyor. Daha fazla Deco birimi eklenerek bu kapsama alanı daha da genişletilebiliyor.

Deco M4, 802.11ac teknolojisine sahip ve çift bant destekli bir ürün. Tam 100 adet cihaza WiFi desteği sunan Deco M4, 5GHz bandında 867Mbps, 2.4GHz bandında ise 300Mbps kablosuz hızlara sahip. Bu sayede çok sayıda cihaz WiFi’a bağlandığında dahi yüksek hızlara ulaşılabiliyor. Birden çok işleve sahip olan Deco M4, varsayılan ve WiFi ağı oluşturmayı sağlayan yönlendirici (router) işlevinin yanı sıra kablolu cihazları WiFi’a eriştiren bir erişim noktası (access point) ve WiFi kapsama alanını artıran bir menzil genişletici (range extender) olarak da işlev görüyor.

Deco ürünlerinin kurulumu ve kullanımı da son derece rahat. TP-Link’in bu ürünler için geliştirdiği ve Android ve iOS destekli Deco uygulaması sayesinde cihazların kurulumu kolayca yapılabiliyor. Ayrıca ebeveyn kontrolü, misafir ağı gibi özellikler ve uzaktayken de cihazların denetimi ve ayarları Deco uygulaması sayesinde son derece kolaylaşmış durumda. Deco M4, Amazon Alexa desteğine de sahip. Bu sayede cihazlar ses ile de yönetilebiliyor.

TP-Link Deco çözümleri, güçlü WiFi ağı oluşturmanın yanı sıra güvenlik özellikleriyle de aileler için uygun bir çözüm. Deco M4’te her aile bireyi için farklı bağlantı ayarları yapmayı sağlayan Ebeveyn Kontrol özelliği yer alıyor. Akıllı telefon ya da tablet bilgisayar üzerinden Deco uygulaması sayesinde kolayca düzenlenen Ebeveyn Kontrol özelliği, kullanıcı profilleri, filtrelemeler gibi çok gelişmiş denetimlere sahip. Filtreleme özelliği sayesinde yaş uygunluğuna göre siteleri bloke eden tek dokunmalık güvenlik ayarları yapılabiliyor. Ayrıca aile üyelerinin çevrimiçinde geçireceği süre sınırları da belirlenebiliyor. Tüm aile bireylerinin internet ortamında güvenliğini hedefleyen bu uygulama ile çocukların ziyaret ettiği siteleri ve buralarda ne kadar zaman harcadıklarını takip etmek de mümkün. Genel itibarıyla beklentileri karşılayan modern bir aygıt olduğunu belirtelim.

Artılar:

Kolay kurulum

Çift bant desteği

Geniş kapsama alanı

Güvenlik özellikleri

Tasarım

Amazon Alexa desteği

Eksiler:

Bu yazı, Newtech dergisinin, Haziran sayısından alınmıştır.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here