Ana sayfa Ürün İnceleme TP-Link Archer MR400

TP-Link Archer MR400

SIM kartınızı takarak kolayca bir mobil ağ oluşturabileceğiniz sıra dışı bir modem.

0

Yazar: Kemal Metin

TP-Link’in yeni nesil ağ yönlendiricisi ile kablolara bağlı kalmadan, sim kartınızı takarak hızlı ve kolay bir şekilde internet erişimi sağlamanız için tasarladığı Archer Mr400 modelini inceliyoruz. Ürün her ne kadar modem-router olarak geçse de modem kısmı sadece mobil ağlarda kullanımda geçerli. Router ya da çoklayıcı olarak kullanmak isterseniz bu işlemi mevcut modeminize bağlayarak tabii ki gerçekleştirebilirsiniz.

TP-Link Archer MR400, selefi MR200’ün her yönüyle geliştirilmiş hali diyebiliriz. 64 cihaza aynı anda erişim sağlayabilen, güçlü Qualcomm işlemcisi ile, 2.4GHz ve 5GHz bantlarında 1350Mbps hıza ulaşabilen modem, güçlü bir kablosuz ağ kurmak için gerekli altyapıyı tek başına sağlıyor diyebiliriz. Ürün detaylarına inmeden kutu içeriğinden bahsedelim. Ürünün kutusundan TP-Link Archer MR400 modem, şarj adaptörü, iki adet takılıp çıkarılabilir anten, ethernet kablosu, kullanım kılavuzları ve sim kartlı kullanım ile modem olarak kullanırken ihtiyacınız olan birer adet micro sim kart ve nano sim kart çeviriciler bulunmakta. Yani modemde standart sim kart yuvası bulunduğunu ve elimizdeki diğer sim kart boyutlarını bu adaptörlerle kullanabildiğimizi hatırlatalım. Modem parlak siyah renkte şık bir gövde tasarıma sahip. Kullanım kılavuzları yine gayet açıklayıcı ve kolay anlaşılabilir olarak yazılmış. Kurulumunda yine TP-Link’in mobil aplikasyonu Tether ile hızlıca modemi aktif hale getirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Cihazın arka kısmında 4 adet ethernet portu bulunuyor. Güç düğmesi, sıfırlama veya WPS bağlantısını aktive etmek için kullanılan bir düğme ve kablosuz ağı açıp kapatmak için de ayrı bir düğme bulunuyor. Sim kart yuvası oldukça görünür ve kolay ulaşılabilir biçimde yerleştirilmiş.

Gelelim modemimizin detay özelliklerine; ürün adsl, vdsl ya da fiber gibi kablolu internet erişimine ulaşamadığınız veya kablolu bağlantınızın, mobil ağınızdan daha yavaş veya daha pahalı olduğu durumlarda kullanılmak için tasarlanmış. Günümüzde bile bazı durumlarda internet servis sağlayıcılarının port olmadığından ya da değişik bahanelerle evlerine internet bağlatamayan insanlar bulunmakta. Uygun bir mobil ağ operatöründen uygun fiyata alabileceğiniz internet paketini kaliteli bir modemle ve hızlı bir kablosuz ağda paylaşmak aklınızın bir köşesinde ise ürün biçilmiş kaftan. Bunun dışında tabii ki gittiğiniz yere götürebileceğiniz hızlı ve kapsayıcı bir kablosuz ağı olan 4G modem kesinlikle ilgi çekici. 4G modemin kurulumu oldukça kolay, sim kartını slotuna takıyoruz ve telefondan Tether uygulaması ile veya bilgisayarınızdan kurulum ara yüzüne girerek 3 adımda kurulumu tamamlıyoruz. Aynı yerden kablosuz ağ adı ve şifresini de yapılandırarak güvenliği de elden bırakmayı unutmayın. 4G modem aynı zamanda mevcut ağınıza ekleyebileceğiniz bir router/ağ yönlendirici olarak da kullanılabilmekte. Bunun için de WAN girişi bulunmakta ve ayarları aynı şekilde yapabilirsiniz. Modem 4G ile 150Mbit/s maksimum hız sağlamakta. Cihaz ülkemizdeki 4G ya da LTE ağlarını desteklemekte. 2.4GHz bandında 450Mbps, 5GHz bandında ise 867Mbps ağ hızı sağlayan Archer MR400, iki ağın da kullanım alanları düşünüldüğünde oldukça geniş bir kitleye hitap ediyor. Özellikle yüksek hızda veri transferi sağlayan 5GHz, medya gösterimi gibi ihtiyaçlarda kullanılabilir.

TP-Link Archer MR400 özel bir 4G modem olarak tanımlanabilir. Belki de bugünlerde konuşulduğu gibi gelecekte mobil ağlar daha çok kullanılır hale gelecek ve bu tip modemlerden çok daha fazla göreceğiz, ancak şimdilik az bulunan ürün tiplerinden birisi olduğunu ve belli bir kullanıcı hedef kitlesi olduğunu söyleyebiliriz.

Fiyatı: 930 ₺

Artıları:

  • Mobil ağ kurma olanağı
  • Kolay kurulum

Bu yazı, Newtech dergisinin Haziran sayısından alınmıştır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here