Ana sayfa Donanım TP-Link Archer C20 AC750 Router inceleme

TP-Link Archer C20 AC750 Router inceleme

0

Bu incelememizde ağ çözümlerindeki deneyimi ile piyasanın öncülerinden olan TP-Link”in uygun fiyat ve yüksek performansı birleştirdiği, Archer C20 AC750 router modelini inceliyoruz. Archer C20 AC750 router kardeşleri ve daha eski teknoloji ürünü ataları gibi, bizlere TP-Link tecrübesi sunmakta. çok daha komplike ve pahalı profesyonel router’ların olduğu bir aileden çıkan Archer C20 AC750 router görece ekonomik bir ürün. Gelişmiş teknolojik özelliklerine rağmen kullanım kolaylığı sunan Archer C20 AC750, çift bant teknolojisini kullanan orta segment bir router.

ürünün kutusundan Archer C20 AC750 router”ın yanında, güç adaptörü ve bir metrelik ethernet kablosu ile kullanım kılavuzları, garanti belgeleri çıkıyor. TP-Link”in bu modeline 3 yıl garanti verdiğini de hatırlatmış olalım. Elinize aldığınızda hafif ama sağlam bir his veren ürün, 300Mbps hızındaki 2.4GHz ve 433Mbps hızındaki 5GHz bant genişliği sağlayan üç adet anteni, parlak ekose desenli, keskin renkli ve kavisli gövdesi ile şık bir görünüme sahip.

 

Arka kısmında güç girişinin yanında güç düğmesi, yeniden başlatma düğmesi ve WPS düğmesi bulunmakta. Ayrıca dört adet ethernet çıkışı ile tabii ki internet bağlantısı için bir adet ethernet WAN giriş portu bulunmakta. Wan girişi, routerınızı ethernet kablosu ile mevcut modeminize bağlayarak interneti paylaştıran port. Kablosuz sinyal dağıtmanız gereken, mevcut kablosuz ağınızın yetersiz kaldığı ya da hiç çekmediği yerlerde çok rahat bir şekilde kurulumunu yapıp internetin keyfini çıkaracağınız bir cihaz.

Kurulum ve kullanım kolaylığı olarak çok basit bir yapıya sahip olan TP-Link Archer C20 AC750 router 15 saniyede kurulum gibi bir çıkışla hareket ediyor. Cep telefonundan kolay kontrolü için geliştirdiği Tether isimli uygulamayı telefon ya da tabletinize kurarak, arayüz ayarlarını, kurulum ve ebeveyn kontrolü gibi denetimleri hızlı bir şekilde yapmanız mümkün. Uygulama gerçekten kaliteli ve modemin tepki süresi ve hızı tatmin edici. Kurulumu yapmanız için oluşturulmuş, otomatik kurulum seçeneği oldukça zaman kazandıracak kolay bir fonksiyon.

TP-Link Archer C20 AC750, 3 adet harici anteni ile sağladığı sinyal kalitesi ve 5GHz ile 2.4GHz bant genişliğinde çalışması ile mevcut internet deneyiminizi üst seviyelere taşımaya aday. öne çıkan özelliklerinden biri “Eş zamanlı Dual-Band” teknolojisini açıklamak için biraz gerilere gitmek gerekiyor. Oldukça hızlı veri transferi yapmasına rağmen 2000’li yıllarda düşük çekim mesafesi yüzünden rafa kaldırılan 5GHz bandı, günümüzde hemen hemen her cihazın kullandığı 2.4GHz sinyallerinin karmaşası ve trafik sorunları nedeniyle tekrar hayatımıza geri döndü (aynı frekansta fazla sayıda modem ve istemcinin olması ağ üzerinde çakışmalara ve hız kaybına yol açar).  

 

Fakat zaman içinde 5GHz destekli ürünlerin azalmasıyla tek bant olarak çok kabul görmeyeceği  gerçeğini düşünen TP-Link, 2.4GHz ve 5GHz bandını eş zamanlı olarak kullandığı bu router’da özellikle 5Ghz bandı ile beraber çok daha stabil ve hızlı bir internet tecrübesi sunuyor. Genellikle oyun oynarken, HD ve üstü kalitede film izlerken kullanıma ihtiyaç duyulan 5GHz ile 433Mbps hızına erişmek mümkün. Görece daha yavaş ama kapsama alanı daha geniş bir ağ olan 2.4GHz bandı da, internet gezintisi ve diğer aktiviteler için fazlası ile yeterli olacaktır.  Wi-Fi 802.11n ile geriye dönük desteğinin yanında, 802.11ac standart desteği ile N versiyonunun 3 katı kadar hız sunan Archer C20 AC750, ileriye dönük bir yatırım olarak IPv6 desteğini de unutmamış. 

Hem 2.4GHz’da, hem de 5GHz’da birer adet misafir ağı oluşturmanıza olanak sağlayan  TP-Link Archer C20 AC750 bulunduğu segmentin gözde ürünlerinden biri olmaya aday duruyor. Toplamda sağladığı 733Mbps hızı ve yeni nesil ihtiyaçları kolayca karşılayacak standartları ile pazarda kendine iyi bir yer edinecek gibi duruyor.

TP-Link Archer C20 AC750 Router Fiyat : 127 TL

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here