Ana sayfa Haber Toyota yapay zekaya 1 milyar dolar yatırım yaptı

Toyota yapay zekaya 1 milyar dolar yatırım yaptı

0

Google, Samsung, Dell, IBM, Microsoft gibi firmalardan bunun gibi adımlar bekliyorken en büyük AI yatırımlarından bir tanesi Toyota’dan geldi. Toyota otomobillerini ve iş yazılımlarında kullanılması için geliştirilecek olan yapay zeka için yeni bir iş merkezi açtı ve bu iş merkezi Toyota‘nın teknoloji gelişiminden sorumlu departmanı olan Toyota Research Institute tarafından 1 milyar dolar yatırım aldı. Toyota için küçük bir adım, otomobiller için büyük bir adım cümlesiyle tanımlayabiliriz bu yatırımı, zira Toyota,  otomobiller arası iletişimi sağlanması için görünürden daha fazla yatırım yapıyor.

Heyecan verici bir ayrıntı daha var bilgilerde; Toyota‘nın bu merkezle ilgili daha sipesifik bir adımı, DARPA Robotics’ten Gill Pratt’i bu geliştirilecek olan yapay zeka teknolojilerinin merkezine getirdi. Yani Gill Pratt artık Toyota Research Instute‘nin en bilinen adamlarından bir tanesi. Yeni teknoloji merkezi, ABD’nin Massaschusetts eyaletinde Cambridge bölgesinde açılacak. Açılış tarihi ise 2016 yılı.

Elbette ekibin başında Gill Pratt’in olmasıyla birlikte ekibe birçok genç beyin de katılacak. Eğer Toyota bu işi ulusar arası düzeyde yapabilirse, ülkemizde de bir Ar-Ge merkezi açabilirse bizler için gerçekten iyi bir gelişim olabilir. Aslında yerli olmayan yerli otomobillerin yanısıra bunun gibi Ar-Ge merkezlerine daha önem verilmeli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here