Ana sayfa Haber Toyota görünmezlik cihazı için patent aldı

Toyota görünmezlik cihazı için patent aldı

0

Uzay gemilerini görünmez yapan gizleyici cihazlardan, Harry Potter”ın gözden kaybolan pejmürde battaniyesine, ve hatta takan kişiyi görünmez yapan Tek Yüzük”e kadar görünmezlik, bilim kurgu ve genel olarak kurguların vazgeçilmez aracıdır. Diğer yandan, bilim insanları bu tip bir teknolojiyi gerçekleştirmek için yoğun çalışmalar yürütmektedirler. Görünmezlik teknolojisi araştırma ve geliştirme çalışmalarına katılanlardan biri de Japon otomobil üreticisi Toyota oldu.

Firma Amerikan Patent Dairesi”nden “Nesneyi şeffaflaştıran araçlar ve yöntemler” için yakın zamanda bir patent aldı. Bir otomobil üreticisinin görünmezlik teknolojisi ya da görünmez yapan cihaz üzerinde çalışma yapması, tuhaf görünüyor. Aslında enteresan bir durum ama, Toyota”nın araçlarının görünmez yapılması amaçlandığı için değil. Yani, en azından bir kısmını.

 

Patent, sürücünün yol görüşünü arttırmak için, aracın dikiz aynalarının hemen yanında bulunan sağ ve sol sütunları görünmez yapan bir cihazı tarif ediyor.  Görünmezlik teknolojisinin, görüşü arttırmak için kullanılacak olması ironik, değil mi? Toyota, özellikle yan direklerin çarpışma güvenliği standartlarında önemli bir hal alması nedeniyle yapılması gerekenin bu olduğunu düşünüyor olsa gerek. Direkler ne kadar geniş olurlarsa, sürücünün görüş alanını da o kadar kapatırlar.

Toyota”ya göre bu tip bir teknoloji zaten olası ama, araçlarda kullanabilmek için video kamera ve pahalı ekipmanlar gerektirebilir. Bu görünmezlik cihazı çok daha az masraflı olabilir. Sürücünün direklerin içerisinden bir görüş imkanını kazanması için direklerin çevresindeki görünür ışığı bükecek aynalar kullanılabilir. Bu da sürücüye yolda daha geniş bir görüş açısı kazandırabilir. Aynı zamanda yayalara da katkıları olabilir zira bu şekilde sürücüler yayaları daha iyi görebileceklerdir.

 

Patentte yer alan bir tanımlamada şöyle yazıyor: “Bir nesneden, gizleyici cihazın nesnel kısmına yansıyan ışık (örneğin yola bakan bölüme), görünmezlik bölgesindeki nesne üzerinden yönlendirilir (direklerden) ve böylece görünmezlik cihazının görüntü tarafına yansıyan bir görüntü oluşur (örneğin sürücünün koltuğuna bakan bölüme). öyle ki nesne, objeye doğru bakan gözlemciye şeffaf görünür.”

Yani nesneleri görünmez yapmaktan maksat, ışığı manipüle etmekten ibaret. Diğer tip görünmezlik teknolojileri de her ne kadar farklı yöntem ve materyaller kullanıyor olsalar da, aynı şeyi yapıyorlar. örneğin Max Planck Enstitüsü”ndeki araştırmacılar pulkanatlıların gözlerini taklit ederek mercekleri ve camı görünmez yapmak için çalışmalar yürütüyorlar. Benzer şekilde California üniversitesi”nden bir grup da, Teflon ve seramik parçacıklarından yapılmış ince bir “kilim örtü” kullanarak, ışığın nesneler üzerindeki yansımasını kontrol ediyorlar.

Tüm bu çalışmalar bizleri işe yarar görünmezlik cihazına doğru bir adım daha yaklaştırıyor. Ya da en azından ışığı bükerek objelerin içerisinden görme özelliği kazanmamızı. çalışmanın nasıl sonuçlanacağını bekleyelim ve görelim. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here