Ana sayfa Oyun Toy story 3

Toy story 3

0

Senaryo görevleri ve Toy Box moduyla birlikte toplamda 4-5 saatlik bir eğlence sizi bekliyor

Sinema salonlarında oldukça sükse yapan ve severek izlediğimiz Oyuncak Hikayesi”nin yeni oyunu ile biz mac oyun severler de buluştu. Bu tip oyunların genel olarak ne amaca hizmetle çıktıkları bellidir çünkü, filmin popülerliğinden faydalanıp yapımcılara ek gelir sağlayan araçlardır. Filmiyle ilgilendiğim kadar biraz da oyunuyla ilgileneyim dedim Toy Story 3″ün, beklentilerim açıkçası pek yüksek değildi, fakat karşımda öyle bir oyun buldum ki, umut ediyorum bütün Mac kullanıcıları severek oynayacaktır.
 
toy story
 
Filmdeki bir espridir “kepçe” ama ilk aklıma gelen “İstanbul kazan ben kepçe” sözü oldu oyunu oynamaya başlayınca. Zira o kadar çok yapılabilecek aktivite ve görev var ki, karşıma peş peşe farklılıklar çıkınca çok şaşırdım. Normal film ve bırakın filmi, animasyon filmlerinin oyunlarında bile bu derece çeşitlilik ve zenginlik görmeyeli bir hayli zaman olmuştu.

Oyuna başladığınızda önce ilk göreve, daha sonra Toy Box mekanına yönlendiriliyorsunuz. Ana senaryo görevlerinden farklı olarak orada bulunan oyuncakların istekleri doğrultusunda görev alıyoruz. Hatta bir çeşit GTA gibi: Görev al, görevi tamamla, oyuncak top ve altın kazan. Tabi oyuncak top silah olarak kullanılmaktadır. Akıllara gelen ilk soru şu olacaktır: Görev yapıları ve mekanlar hep aynı mı? Kesinlikle hayır, ana senaryo görevlerine az sonra değineceğim ama Toy Box modundaki mekanlar oldukça çeşitli, uzayın derinliklerinden perili köşklere kadar bakmamız gereken çok yer var ve elbette burada gerçekleştirmemiz gereken irili ufaklı görevler.

 

Ana senaryo deyip duruyorum, senaryoda doğrudan olmasa da, filme göndermeler var; hem karakterler hem de mekanlar itibariyle. Ayrıntıya girmeyeyim ama filmi izleyenler senaryo bölümlerini daha anlayarak ve severek oynayacaktır. Hemen yukarılarda bir yerlerde senaryo modunun zenginliğinden bahsetmiştim, geçtiğimiz aylarda oyun dünyasını sallayan Batman: Arkham Asylum”da karşımıza normal oyun içerisinde yer alan küçük platform bölümleri çıkmıştı ve hem atmosfer olarak hem de oynanış olarak tamamlayıcı durumdaydı; oyuna da artı kazandıran küçük ayrıntılardan biriydi.
 
toy story 3
 
Toy Story 3″ün yapımcısı Avalanche da bu durumu görmüş olmalı ki, normalde TPS şeklinde ayarlanmış ana oynanışta birçok bölümü platform yapısında oluşturmuş; iyi de etmiş. TPS, platform yapısı iyi hoş da oynanabilir karakterlerin durumları nelerdir diye sorduğunuzu duyduğum için yazıyorum: Buzz, Woody ve Jessie oynanabilir karakterler ve ana senaryo görevlerinde her üçünü de mecbur kullanıyorsunuz. Her birinin kendine has yeteneği var. Toy Box modunda da keza aynı üçlüyü kullanıyorsunuz.

Konuyu çok bulandırmadan genel olarak oynanış ve teknik detaylara da değineyim. İki seçeneğiniz var, joypad ve klavye/fare ikilisi. Her ikisini de denedim. Bir Mac kullanıcısı olarak, belki de el alışkanlığından, klavye/fare ikilisini oynanışın rahat olması açısından tavsiye ederim. Bir de joypad”in analog ayarlarında bir anormallik var ve hedef konusunda biraz beni zorladığını belirtmek isterim.

 

Grafik, ses ve diğer ayrıntılara gelince: Nihayetinde güzel bir yapım olduğundan mütevellit kocaman kaplamalar, kaliteli grafik efektleri filan zaten beklemiyordum. Genel olarak, filmin havasını yansıtan grafikleri gördüm. Kaldı ki kaplama ve köşe yumuşatma ayarları ile birlikte çözünürlük değiştirme ayarları da mevcut. Normalde bu tip oyunlarda bırakın bu ayarları bulmayı, oyun sizi varsayılan olarak belirli bir çözünürlüğün üzerine bile çıkartmaz. Bu bakımdan buna bir artı gözüyle bakılabilir. Sesler ve müzikler hakkında ise grafiklerdeki kadar olumlu düşünemiyorum. Oyundaki seslendirmeler ve müzikler elbette filmin kendisinden alınma ama görevler içerisinde patlama çatlama efektleri mevcut. Ara videolarda kullanılan seslerin de bitrate değerlerini normal derecede olması, ses tarafında eksi bir puan aldığını belirtmek isterim. Bunlara ek olarak oyunda split screen özelliği ile ana görevleri iki kişi birlikte yapılabiliyor.
 

 
Grafik ve oyun olarak büyük beklentilerim yoktu oyun için, ama sanki “Toy Story 3″ün şanına yaraşır bir oyun yapalım” demiş yapımcı ekip ve bu doğrultuda gayet eğlenceli ve sürükleyici bir oyun ortaya koymuşlar. Senaryo görevleri ve Toy Box moduyla birlikte toplamda 4-5 saatlik bir eğlence vaat ediyor oyun ve bazı görevlerin çok eğlenceli olduğunu, birden fazla defa oynanabileceğini de göz önüne aldığımızda (co-op özelliği de cabası) oynanış süresi artacaktır.

Oyundaki tek sorun seslerdeki basitlik olduğunu belirtmek isterim ama oyundaki bu kadar artının yanında kesinlikle tolare edilebilir diye düşünüyorum. Sürekli asık suratlı, savaşlı, patlamalı çatlamalı, öldürmeli oyunlardan sıkılanlar bir süreliğine bu oyunla rahatlayabilir. Büyük de olsanız küçük de olsanız aynı filmden olduğu gibi oyundan da zevk alacaksınız. Ama ana senaryo görevlerinden bazıları hakikaten zor olduğunu şimdiden belirtmek isterim arkadaşlar 🙂

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here