Ana sayfa Haber Touch ID hakkında iddialar var

Touch ID hakkında iddialar var

0

Yeni nesil iPad‘lerin güvenliğine damga vurduğu söylenen Touch ID ile ilgili bazı dedikodular var. Yaz döneminde tanıtılan Tesla‘nın yeni otomobili Tesla Model S‘i de hackleyen çinli hacktivistlere göre, Touch ID üzerine düşülmediği sürece hacklenmeye oldukça müsait. Touch ID, yeni nesil mobil cihazların güvenliğini arttırdığı söylenirken, mevcut teknolojiyle bu sistemin hacklenmesinin mümkün olduğu söyleniyor. Bu konuda bilgisayar mühendisleri de aynı fikirde. Ancak bilgisayar mühendislerinin düştüğü bir not da var; durum tamamen kullanıcının “uyanıklığı” ile alakalı. Böylece Touch ID gibi bir teknoloji gelse de, halen cihazınızın güvenliğinden sizler sorumlusunuz.

Hacktivistler, kullanılan teknolojide parmak izinin kolayca ele geçirilebileceği bununla birlikte sistemin de bazı uğraşlar sonucu hacklenme ihtimali olduğunu söylüyorlar. Bu dedikodular, yeni nesil iPad‘lerin ilk olarak görüntülerinin sızdırıldığı temmuz ayına dayanıyor. Tekrar aynı kaynaklar sistemin hacklenmeye müsait olduğunu söylerken, Apple yetkilileri bu konuda yeterli önlemleri aldıklarını ve “kullanıcıların güvenliği ile ilgili söz veriyoruz” şeklinde açıklamaları da bu konunun daha geri planda kalmasını sağlamıştı.

 

Bankaların, hastanelerin ve farklı sektörlerin yavaş yavaş parmak izi teknolojisine geçmesiyle beraber hackerlar bu konuyla ilgili uyarılarını her gün yapıyorlar.  Ayrıca, daha da ileriye gidip kişinin DNA bilgileri dahil bütün bilgilerinin çalınıp hem hükümetler hem de kötü niyetli yazılımcılar tarafından kullanılma dedikoduları da ayrı birer ayrıntı. Ancak, uyarılara rağmen bu teknoloji ne kadar güvenli olsa da durum kullanıcının ne kadar emniyetli davrandığı da oldukça önemli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here