Ana sayfa Oyun Total War Rome 2

Total War Rome 2

0

“Gamescom 2012 oyun fuarından beri merakla beklediğimiz Total War: Rome II oyuncularla buluştu. Yeni oyun en kapsamlı sıra-tabanlı sefer moduyla, en sinematik gerçek zamanlı savaşları bir araya getiriyor.”

 

Total War serisinin oyun dünyasındaki önemi tartışılmaz. Bir çok oyuncunun strateji kategorisindeki ilk tercihlerinden biri olan Total War, Rome II ismiyle yeniden hayat buldu. üstelik Türk oyunculara özel olarak yüzde yüz Türkçe dil seçimiyle. Yeni oyun bir çok yenilikle birlikte geliyor.

 

Total War serisinde Shogun II tartışmasız teknik açıdan tam bir dönüm noktası olarak görülmüştü. Ancak tek düze kültür sunan bir temadan oluştuğu için hayran kitlesi diğer seri oyunlarına göre daha azdı ve beklenen ilgiyi ne yazık ki oluşturamadı. Total War hayranı değilim ama her iki oyunu da oynayan biri olarak Rome II ile Shogun II arasında bir çok fark olduğunu söylemek isterim. öncelikle oyunun eğitim bölümünü kesinlikle oynamanız gerekiyor. Eğitim bölümleri 3 farklı kısımdan oluşuyor ve hem harita hem de savaş detaylarını ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Bu eğitim sürecinin uzun tutulduğunu söylemek gerek keza bir bölüm rahat 2 ila 5 saatinizi alıyor.

 

Menü tasarımları çok basit bir hale indirgenmiş. Seriye yeni başlayan bir oyuncunun zorlanmadan kontrolü ele alacağını söyleyebilirim. Ayrıca ekranın her yerinde size bilgi veren kutucuklar mevcut. Tabi işletim sistemlerinden aklımızda kalan “simge durumunda küçült” detayına yer verilmiş ve kutucukları açıp kapatabiliyoruz. Alt kısım tamamen oyunun kontrolüyle ilgili detayları içeriyor.

 

Yani oyunu oynarken yapacağımız aksiyonların tamamını buradan komuta ediyoruz. ordumuzun kaç haneden oluştuğunu, ordu sayısını, etki seviyelerini ve diğer ailelerin ülke yönetimindeki söz hakları gibi detayları gene bu bölümden rahatça öğrenmek mümkün. Kısaca bilmemiz gereken tüm bilgiler oyunun her köşesinden bizlere ulaştırılıyor.

 

 

Lafı daha fazla uzatmadan hemen Total War: Rome II’de yer alan değişikliklere geçelim. öncelikle serinin önceki oyunlarına gör daha fazla kalite olduğunu söylemek lazım. Animasyonlarda ki detaylı değişimler hemen göze çarpıyor. Rome II’nin haritası devasa boyutlarda fakat Empire kadar büyük olmadığını hatırlatalım. Bunun en önemli nedeni oyunun geçtiği dönem olabilir. M.ö. 272 yıllarına gidiyoruz ve Arap yarım adasının büyük kısmını içimize alarak Kuzey Afrika’nın en batısına kadar ilerliyoruz. Bilindiği üzere o çağlarda tarie geçmiş pek çok ulus ufak beylikler konumunda. Oyunun dönemi anlatan en iyi yapımlardan biri olduğunu söylemek mümkün. Birbirinden farklı uluslar çıkacak DLC paketlerle birlikte 20’ye kadar ulaşabilir diye düşünüyoruz. En göze çarpanları Roma, Helenistik, Doğu ve Barbar kültürleri şeklinde.

 

Rome II oynayış tarzında yapılan bir değişiklik de savaşları kazanma yolları. Artık askerlerin yanında kültürel ve ekonomik koşullar savaşları doğrudan etkileyecek. Ekonomi üzerinde detaylı değişiklikler yapıldığını söylemek mümkün. Vergiler ülkenin tamamı için geçerli durumda. Oyun ekranında ülkedeki genel bilgileri görebileceğiniz gibi vergilerinizi ayarlayabilir, kontrolünüzdeki şehrin huzursuz bölgelerini görebilir ona göre politika geliştirebilirsiniz. Ticaret kısmında kimlerle ticarete girdiğimizi, ne alıp ne sattığımızı ve tabi ne kazandığımızı görmek mümkün. Aynı şekilde zararlarımızı da bu kısımda görerek önlem almamız gerekiyor.

 

 

Yeni oyunda politikalarda iyiden iyiye derinleştirilmiş durumda. Artık iki farklı yönetim şekli mevcut. Bunlar; Cumhuriyet ve Monarşi. Cumhuriyet Roma ve Kartaca için geçerli. Oyundaki diğer tüm devletler Monarşi ile yönetiliyor. Eğer kendi yönetiminizdeki bölgelerin ne şekilde yönetileceği size kalmış. Bu kısmı da geçtikten sonra oyunun en çok merak edilen kısmı olan savaş mekaniklerini anlatmak gerekiyor. Rome II’de eski oyunların aksine orduyu şehirlerde yaratmıyoruz. Ekranın alt bölümünde general yaratarak onun komutasında bir ordu yaratıyoruz. Savaş sistemi inanılmaz güzel olmuş. Orduların sıralı halde hedefe yönelmesine hayran kalacaksınız. Savaş çetin bir hal aldıktan sonra her bir karakterin farklı hareketlere büründüğüne şahit olacaksınız.

 

Oyunda bakış açısı çok güzel uyarlanmış. Bu şekilde ordularımızı daha iyi bir şekilde komuta edebiliyoruz. Ayrıca oyunda kuş bakışı harita bulunmakta ve bu haritadan orduların durumunu ve haritaya yayılış şekillerini net bir şekilde görebilmek mümkün. Bunca güzelliğe rağmen oyunun sinematiklerine pek fazla önem verilmediğini söylemek gerekiyor. Fakat birliklerin hareketlerini, atların hücumunun çok güzel detaylandırıldığını tekrar tekrar hatırlatmakta fayda var.

 

Oyunda deniz savaşları, kara savaşlarına artık tam anlamıyla etki ediyor. Gemilerdeki askerlerin tamamını karaya çıkartıp savaşa destek verebiliyor, gemilerin özelliklerine göre kuşatma anlarında duvarları yıkmak için kullanabiliyoruz. İnanılır gibi değil ama oyunda 700’den fazla birlik bulunmakta. Her birliğin farklı güçleri bulunuyor ve bu oyunu daha detaylı hale getirmiş durumda. Ayrıca savaşlara coğrafi özellikler, hava durumu gibi detaylar doğrudan etki edecek gibi gözüküyor. Haritalara gelen detaylar sayesinde düşmana pusu kurabilir, liman savaşları yapabilir, nehirlerin ayırdığı alanlarda bölge ele geçirebiliyoruz.

 

 

Oyunun çoklu oyuncu kısmında birçok seçenekler mevcut. Online ve LAN modlarını kullanarak oyun kurabiliyoruz. Arkadaşlarımızın oyunlarına çok kolay bir şekilde bağlanabiliyoruz. Bunun yanında oyunun hikaye modunu arkadaşlarınızla oynama imkanına sahipsiniz. TW oyunlarının vazgeçilmezi Custom Battle özelliği bu oyunda da mevcut durumda ve oldukça güzel özellikler bizi bekliyor. Total War: Rome II her haliyle yılın strateji oyunu olmaya aday ve kesinlikle oynanmayı hak ediyor. Oyunu Türkiye resmi dağıtımcısı Aral Game üzerinden 81 TL gibi özel bir fiyatla satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here