Ana sayfa Donanım Toshiba Qosmio X500

Toshiba Qosmio X500

0

Masaüstü bilgisayar katili

Genelde bir spotta böylesine iddialı terimler kullanmaktan kaçınırız ancak Qosmio X500, en tedbirli test editörünü dahi rahatlıkla baştan çıkartabilecek özelliklere sahip. Bu nedenle masa üstü bilgisayarları ya da sahipleri bize alınmasınlar ama X500, “bu kadarı da fazla” dedirtiyor.
İlk bakışta
Toshiba Qosmio X500″de genellikle siyah piano black kaplama kullanmış. Açık gri zemin desen siyah parlak kaplamayla birlikte dinamik, güçlü, spor bir görünüm kazandırmış. Tasarım bununla da bitmiyor; kapakta yer alan Qosmio yazısı, kapak ve bilgisayarı çerçeveleyen kırmızı çerçeve, X500″ü F1 pistlerine çıkartacak kadar dinamizm kazandırmış. Kırmızı rengin kullanıldığı bir diğer yer ise touchpad”in altında yer alan imleç tuşları.

Dizüstünün tuş takımı da piano black kaplama. Numerik key pad de geniş gövdede kendisine kolaylıkla yer bulmuş. Tuş takımı alışılagelmiş bombeli yapıda değil. Yüzeyleri düz, geniş ve tuş aralıkları oldukça yeterli. Yazı yazmanın çok keyifli olduğunu söyleyebilirim. Qosmio”nun oyun meraklılarına bir sürprizi de tuş takımlarında. Oyun meraklıları daha iyi konsantre olmak amacıyla genelde karanlık ya da loş ortamları tercih ettiklerinden aydınlatmalı tuş takımının hoşlarına gideceğine inanıyorum. Tuş takımının solunda ise dokunmayla aktive olan multimedya kısayolları yer alıyor. Bu kısayollarla ses açıp kapatabiliyor, şarkıları ileri geri alıp, başlatıp durdurabiliyorsunuz.

 

 

Toshiba multimedya özellikleriyle öne çıkan modellerinde üst düzey ses sistemlerine yer veriyor. 18.4 inç, Full HD, Blu-ray sürücü gibi donanımlara sahip olan bu dizüstünde Harman Kardon ses sistemi görmek bizi şaşırtmadı. Tuş takımının sağ ve sol köşelerinde konumlandırılmış tel ızgara korumalı geniş hoparlörler hem görüntü hem de ses kalitesi olarak mükemmel. Dizüstünün altında da bas sesler için bir subwoofer yerleştirilmiş. Ses sistemi gerek müzik gerek film izlerken ayrıca keyif veriyor.

Dev ekranda yüksek performans  

Toshiba”nın oyuncular ve yüksek performans tutkunları için hazırladığı Qosmio serisi performans, ekran, ses özellikleriyle donatılmış modellerden oluşuyor. Bu serinin üst modeli olan X500″ün ekranı 18.4 inç büyüklüğünde. Bu dev ekran Full HD destekli ve 1920 x 1080 piksel çözünürlüğü destekliyor. Nvidia’nın mobil grafik çözümlerinden birisi olan 1GB bellekli GeForce GTS 250M ile donatılan sistem sayesinde grafikler en gerçekçi şekli ile görüntülenebiliyor. İzlediğimiz Full HD filmlerin aksiyon sahnelerinde hiçbir duraksamaya rastlamadık. Hızımızı alamadık ve 2D, 3D grafik programlarında 3 boyutlu devasa görseller açtık, görselleri hızla yakınlaştırıp uzaklaştırdık. Gerek işlemci, gerek ekran kartı bu işlemlerimiz sırasında hiç zorlanmadı ve görevlerini sorunsuzca yerine getirdi.

Bunun üzerine yüksek işlemci gerektiren yeni nesil oyunlar yükledik ve çözünürlükleri maksimuma getirerek dakikalarca oyun oynadık. X500″ü ne kadar zorlarsak zorlayalım pes etmedi ve onun için ödenecek her kuruşun hakkını vereceğini ispat etti.

 

 

Genişleme seçenekleri ve güvenlik
Qosmio X500, her ne kadar yüksek donanıma sahip olsa da Toshiba, tam bir medya üssü yaratmak için kolları sıvamış. Bilgisayarın sol yanımda; network, eSata disk sürücü, USB 2.0, HDMI çıkışı, medya oynatıcı, girişleri yer alıyor. X500″ün sağ tarafında ise; adaptör girişi, Kensington kilidi, iki tane USB 2.0, harici monitör çıkışı, mikrofon ve kulaklık çıkışları konumlandırılmış. Bilgisayarın arkasında hiçbir çıkış-giriş bulunmuyor. Bunun nedeni ise bilgisayarın arkasında gövdenin altında sağ ve solda yer alan geniş soğutma ızgaraları. 2 geniş soğutma çıkışı, yüksek performans sırasında işlemcinin fazla ısınarak kendini korumaya almasını, dolayısıyla bilgisayarın kilitlenmesini de önlemiş oluyor.

Güvenlik, günümüzde önemini gitgide artıran bir kavram. Ne yazık ki sık sık notebook”ların çeşitli yollarla çalındığını duyuyoruz. Kişisel tüm bilgilerimizin yer aldığı ayrıca işlerimizle ilgili gizli kalması gereken dataların yer aldığı bu cihazlar çalındıklarında maddi değerinden çok kaybedilen özel bilgilerle üzülmemize neden oluyor. Bu nedenle pek çok üretici çeşitli yazılım ve donanımlarla bu bilgileri korumaya çalışıyor. Bunlardan biri de parmak izi okuyucular.

X500″de touchpad”in hemen altında parmak izi okuyucu yer alıyor. Bu okuyucu sayesinde bilgisayarı açıp çalışabilecek kişileri tanımlamak mümkün. Bu kişiler dışında bilgisayara erişim engellenmiş oluyor. Ayrıca kapakta bulunan HD web cam sayesinde ürün yüz tanıma özelliğine de sahip.

Biraz da teknik

Test merkezimize gelen Toshiba Qosmio X500 modeli ülkemize ithal edilecek olanlarla aynı konfigürasyon değil. Elimizdeki bilgisayar; Intel Core i7 işlemcili ve 1.73 GHz hıza sahip. Bu işlemciyi 2 adet 2048 MB SDram destekliyor. Bilgisayarın sabit diski 1TB (2x500MB)18.4 inç devasa Full HD ekranı ise Nvidia’nın mobil grafik çözümlerinden birisi olan 1GB bellekli GeForce GTS 250M ekran kartı desteklemekte.
Başta da söylediğimiz gibi Toshiba”dan aldığımız bilgilere göre ülkemizde satılacak olan X500 serisinin konfigürasyonu test ettiğimizden daha güçlü olacakmış.
Son olarak test bilgisayarımızda Windows 7 Ultimate işletim sistemi kullanıldığını belirtelim.

Sonuç
Toshiba Qosmio X500, devasa ölçülerde bir dizüstü. 18.4 inç ekran, Blu-Ray sürücü, Full HD çözünürlük, çoklu Harman Kardon ses sistemi, aydınlatmalı tuş takımı, 4 GB RAM, Corei7 işletim sistemi gibi donanımsal gücü arkasına alıp oyun ve performans anlamında yüksek iddiaya sahip olan bu bilgisayar için büyük ve ağır eleştirisi yapanlar büyük hata işlemiş olurlar. Bu bilgisayar masa üstünüzü çöpe atıp, masanızın üzerinden kalkmamak üzere yaratılmış. Bunun yanı sıra ev ya da ofisinize tasarım yönünden çok şey katacak. Test sırasında her türlü zorlamamıza rağmen, markasına ve kendisine eleştirilecek söz bırakmayan bu canavarı şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here