Ana sayfa Haber Toshiba”dan iş dünyasına yönelik AR gözlük: dynaEdge AR Smart Glasses

Toshiba”dan iş dünyasına yönelik AR gözlük: dynaEdge AR Smart Glasses

0

Yeni doğan teknolojiler bazen bir soruna çözüm getirme yolunda ortaya çıkan şeyler olarak tanımlanırlar. AR gözlüklerin bu durum için iyi bir örnek olabileceğini söyleyebiliriz. AR gözlükler telefon yedeklerine, spor gözlüklere, eğlence araçlarına ve hatta iş araçlarına kadar her alanda işlev kazanmaya başladılar ama herhangi bir alanda geniş kitleler tarafından kullanılan bir teknoloji olmaktan oldukça uzak hala.

Toshiba’nın yeni ‘dynaEdge AR Smart Glasses’ adlı arttırılmış gerçeklik gözlüğü, cep bilgisayarı ile eşleştirilmiş, başa takılan yeni bir ekran gibi işlev görüyor. Bugün piyasaya çıkacak olan ürünün fiyatı 1.899$’dan başlıyor. ürün, doğrudan iş dünyasındaki kullanıcıları hedefliyor. 

Bu ürünü AR Glasses (Arttırılmış Gerçeklik Gözlüğü) olarak adlandırmak aslında kısmen hatalı; ürün arttırılmış gerçeklikten çok, baş üzerine takılan bir ekran gibi işlev görüyor zira. Toshiba bu ürünü arttırılmışlıktan çok, ‘asiste gerçeklik’ olarak konumlandırıyor. Gözlük kavramı ise, kask, güvenlik gözlüğü ya da diğer tip gözlükler olarak kullanılacak biçimde geniş bir anlamı ifade ediyor. Tüm bu işlemler, USB-C girişi üzerinden görüntü kolu olarak eşleştirilmiş Toshiba dynaEdge mini-PC ile gerçekleştiriliyor (Bir çeşit Microsoft HoloLens tipi, fakat bütünüyle Windows 10 bilgisayarının kafanızın üzerinde olması gibi).

Toshiba, çalışanların ellerini kullanmadan belgeleri ve PDF dosyalarını görüntülemelerini, fotoğraf kaydetmelerini ya da göndermelerini, ve hatta doğrudan kafa üstünde yer alan set üzerinden görüntülü aramalar yapmalarını sağlayacak cinste bir ürün olarak konumlandırıyor bu cihazı.

DynaEdge Mobile Mini PC aslında Ağustos ayında çıktığı için, cihazın bu bölümü yeni değil. Daha önce gösterimi yapılan Intel Core M işlemcili, 6GB RAM’e sahip, 512 GB dahili hafızası bulunan ve tek bir şarjda 6 saate kadar çalışması beklenen cihaz, Windows 10 üzerinde çalışıyor. Mini PC üzerinde aynı zamanda beş adet fiziksel buton kümesi bulunuyor ama cihazın kullanımında hakim olan düşünce fiziksel bir temas olmadan kullanıma dönük. 

Bilakis denklemin ‘gözlük’ işlevini gören bölümü olan ve baş üzerine montelenmiş ekran kolu olarak tanımlayabileceğimiz bölüm, dokunmatik bir kaydırma zemini ya da sesli kontrol ile kullanılacak. Bu kol üzerinde aynı zamanda mesafe sensörü, ortam ışığı sensörü, LED ışığı, GPS, pusula, jiroskop, kamera, mikrofon ve hoparlör ve tabii 640 x 360 çözünürlüğünde çeyrek inç büyüklüğünde bir de ekran bulunuyor. 

Giyimi çok da rahat olmayan cihazın ekran kolunun ayarlanabilir ve sol tarafını daha iyi görenler için sola doğru eğilebilir olması bir avantaj oluşturuyor (Aynı zamanda cihazın kask gibi sağlam bir başlık üzerine takılması da daha kullanışlı oluyor).

Skype For Business (İşletmeler İçin Skype) uygulaması üzerinde hazırlanan Toshiba’nın uygulaması ile Wi-Fi üzerinden telefon görüşmeleri yapabiliyorsunuz. Bu şekilde karşıdaki kişiye fotoğraf gönderilebiliyor. Aynı zamanda örneğin bir jet motorunun çeşitli bölümlerini içeren bir PDF dosyasını görüntüleyerek, herhangi bir motor parçasının adını ya da konumlandırıldığı yerin doğruluğunun sağlamasını yapabiliyorsunuz hızlı bir şekilde. 

Bu tip iş hayatına yönelik cihazlar, dron gibi havada uçuşan uygulamalar ya da canlı olarak yayınlanan geniş kitleler tarafından izlenen basketbol oyunları kadar heyecan verici olmayabilir ama iş yerinde kullanılan uygulamaların hızla geniş anlamda kabul göreceğini düşünen tek firma belki de. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here