Ana sayfa Donanım Toshiba da Gözlüksüz 3D’ye Geçiyor

Toshiba da Gözlüksüz 3D’ye Geçiyor

0

Toshiba dünyanın ilk gözlüksüz izlenen 3D Flatpanel televizyonunu duyurdu

Toshiba bugün Japonya”nın en büyük tüketici elektroniği fuarı CEATEC 2010″da, özel 3D gözlükler olmadan izlenebilen 3D televizyonlarını sergiledi. Yeni gözlüksüz 3D televizyonlar Aralık 2010″da satışa sürülmesi planlanıyor. Şimdilik biri 12″” (30.5 cm) ve diğeri 20″” (50.8 cm) ekranlı iki yeni televizyon modeli ile izleyiciler üç boyutun konforunu 3D gözlük kullanmadan yaşayabilecekler.
Toshiba ayrıca Tokyo”daki CEATEC fuarında bu iddiasının kanıtı olarak Dünya”da ilk 3D gözlük gerektirmeyen 12″” (30.5 cm) 3D ekranlı notebook prototipini ziyaretçilere sundu.

Yenilikçi teknoloji 3D deneyimini gözlük olmadan yaşamaya imkân veriyor
 

Yeni geliştirilen bu yenilikçi teknoloji, gözlüksüz 3D-TV görüntüsü elde etmek için integral bir görüntüleme sistemi kullanıyor. Her 2D görüntü karesi için dokuz değişik perspektif (paralaks) üreten sistem, izleyicinin beyninin görüntüleri üst üste koyarak görüntüyü üç boyutlu olarak algılamasını sağlıyor. Toshiba geldiği bu noktayı, mühendislerinin görüntü teknolojisi, yarı iletkenler ve yazılım tasarımı konusundaki geniş bilgilerine borçlu. 2D çerçeveden bu perspektifleri üreten güçlü bir motor ve algoritma geliştiren mühendisler, izleyicinin beyninin perspektifleri üst üste getirmesini sağlayan dikey merceksi bir tabaka ve bir dizi mercek kullandılar.
 

Geniş görüş alanı sağlayan 3D ekran, izleyicinin kafası ve gözleri hareket ettiğinde bile 3D görüntünün bozulmamasını sağlıyor ve diğer “gözlüksüz” 3D teknolojilerinin zaman zaman yarattığı rahatsızlık hissini ortadan kaldırıyor.

 

 


Hem 2D hem 3D televizyonlarda yüksek görüntü kalitesi

Toshiba Avrupa, Görsel ürünler Pazarlama Başkanı Sascha Lange yaptığı açıklamada; “Toshiba, gözlüksüz izlenen 3D televizyonları ile bir kez daha dünyada mümkün olan yüksek görüntü kalitesini sunmayı hedeflediğini gösterdi. Yeni televizyonlar 2D deneyiminden ödün vermeden saniyeler içinde 3D ve 2D arasında geçiş yapabiliyor.” Dedi.
 

 

 

 

Geleceğin 3D TV”lerine atılan bir başka adım daha

Küçük boyutlu ekrana sahip gözlüksüz izlenebilen 3D TV”ler teknoloji meraklıları ve yeni ürünlere hemen sahip olmak isteyenlere hitap edecek. Yeni televizyonlar ile Toshiba oto-stereoskopik 3D ekranların hem teknolojik hem de ticari olarak gerçekleştirilebilir olduğunu kanıtlamak istiyor.

 

Sascha Lange sözlerine şöyle devam etti; “3D gözlüksüz seyredilen 12″” ve 20″” 3D TV”lerin Japonya”da satışa sunulması tüketici ev sineması pazarında dev bir adım olacak. Ancak 40″ ve daha üzeri daha büyük ekranlarda gözlüksüz 3D seyredebilmeyi geliştirmek ve bunu uygun bir fiyata sunabilmek birkaç yılı daha alacak. Evlerindeki geniş ekranlarında 3D ev sineması keyfini yaşamak isteyenler hali hazırda 3D gözlüklerini kullanarak WL 768 serisi modellerimizi kullanabiliyorlar.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here