Ana sayfa İnternet Torres Vedras’ta coşkulu bir karnaval

Torres Vedras’ta coşkulu bir karnaval

0

Portekiz”in kuzey kesiminde yer alan Torres Vedras, her yıl düzenlenen karnavalıyla ünlüdür.

Her yıl geleneksel olarak kutlanan Brezilya”daki Rio Karnavalı”nı bilmeyen yoktur sanırım. Eski zamanlarda denizci olan Portekiz halkı, Brezilya”ya kendi dil ve geleneklerini götürmüş ve günümüzde Brezilya”da yaşayan hemen herkes Portekizce konuşuyor. Brezilyalılar her yıl coşkulu karnavaller düzenliyor. Bu sayıda sizlerle biraz değişime uğramış ama çoşkuyla kutlanan başka bir karnaval mekanını paylaşmak istiyorum; “Torres Vedras”.
 
Torres Vedras, Portekiz”in 80.000 nüfuslu küçük ama sevimli bir şehridir. Lizbon”un 50 km güney kesiminde yer alan şehir, Portekiz”in Centro Bölgesi”nde yer alır ve Atlas Okyanusu”na kıyısı bulunmaktadır. III. Afonso”nun Portekiz kralı olduğu dönemlerden günümüze gelen ünlü Torres Vedras Karnavalı her yıl coskuyla düzenlenmektedir. Dört gün süren bu karnaval süresince gösteri yapılacak olan sokaklar trafiğe kapatılır ve siyasi içerikli, propaganda amacı taşımasının yanında oldukça komik, devasa gösteri arabaları hazırlanır.

 

İnsanlar bu karnaval süresince komik ve farklı kıyafetler giyerek gösteri arabalarının önünde gruplar halinde takım yürüyüşü yapıyorlar. Her takım kendi grubunun kıyafeti ile yürüyüşteki yerini alıyor. Kimisi golfçü, kimisi jimnastikçi, kimisi sumo güreşçisi, kimisi ise tamamen sıradışı kostümleri ile insanı hem güldürüp hem düşündürüyor. Burada herkes çok eğlenceli saatler geçiriyor.
 
Bazıları ile yaptığım sohbetlerde bana söyledikleri ise özetle şöyle: Karnavala katılan kişilerin çeşitli kıyafetlerle sokaklarda dans etmeleri, televizyonlara çıkmaları, devletin siyasi politakaları hakkında propagandayı komik ve mizansel olarak yapmak istemeleri kendilerini çok daha özgür, aynı zamanda farklı hissettiriyormuş. Bir düşünün; jartiyer giymiş ve kadın kılığı giyerek ojeler sürmüş bir grup insan önünüzde yürüyor . İnanın bu sahne, daha özgür bir dünyada yaşadığımız konusunda beni bile ikna ettirecek kadar güçlü bir alt anlam taşıyordu.

 

Karnaval kelimesinin kökeni eskiden “Paskalya”ya giriş öncesi” anlamına gelen latince kökenli “Entrudo” iken, günümüzde “karnaval” olarak dönüşmüş ve bu şekliyle kullanılır olmuştur.
 

Torres Vedras”ta yapılan bu karnaval Portekiz”in adalarında ve diğer geleneksel kasabalarında da yapılıyor. örneğin; Madeira Adası”nda yapılan bu yıl ki karnaval biraz daha Brezilya”daki şöleni anımsatıyordu. Karnavalın yapıldığı diğer yerleri televizyondan izleme şansım oldu ve bir sonraki yıl gezi planlarımın arasına bu yerleri de ekledim, böylece sizlerle gelecek yıl o yerleri de paylaşabileceğim.
 

Bu yılki karnavalın biraz daha az çoşkulu geçtiğini öğrendiğimde, eğer bu az çoşkulu hali ise çoşkulusunu görmek muhteşem olurdu diye düşünmekten kendimi alamadım. Bu yıl az çoşkulu geçmesinin söylenme nedeni (bence mükemmeldi), Portekiz”de yaşanan ekonomik kriz nedeni ile resmi tatil olarak gerçekleşen karnaval gününün resmi tatilden çıkarılmasıymış.

 

Ancak bazı şirketler , kamu kuruluşları uygun buluyorsa insanların izinli sayılmaları ile ilgili kanun değişikliğinin karnavaldan tam 2 hafta önce kabul edip bunu açıklamış. Şirketler, kamu kuruluşları, şehirler ve belediyeler kendi bünyelerinde tatil ilan ettiler, tatil ilan etmek zorunda kaldılar da diye biliriz. çünkü çalışanlar tepkiliydi. Tabi ki halk tepkiyi en güzel şekilde sokaklarda mühteşem kıyafet ve gösterileriyle yaptı. Basının yardımıyla da karnaval görüntü ve tepkileri siyasi kişilere iletildi.
 

Şimdi bir de bunu bizim ülkemizde hayal edin; Başbakan açıklama yapıyor ve resmi bir tatilimiz kaldırılıyor. Sonrasında Kamu kuruluşları, belediyeler, şirketler, bankalar, şehirler tatile devam kararı veriyor. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? İnanın hala böyle şeylerin gerçekliğine tanık olmamız; “evet her şey mümkün” dedirtiyor insana. özgürlüklerin sınırları bizden çok uzaklarda adeta sınanıyor.
 

Karnaval siyasiler için tatil olmasa da, halk için hala resmi tatil olduğundan mükemmel geçti. Bende orada bulunarak sizler için görüntüledim. Umarım keyif alırsınız. Bir sonraki sayıda görüşene kadar bol fotoğraflı ve karnaval tadında günler dilerim.
 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here