Ana sayfa Haber Torrent kaynaklardan film indirirken IP adresi kanıt sayılır mı?

Torrent kaynaklardan film indirirken IP adresi kanıt sayılır mı?

0

Dünya çapında internet suçları ile ilgili açılan mahkemeleri en fazla meşgul eden kategori, lisans problemleri ve Torrent kaynaklarından film indirme eylemleri oldu. Bu konuda ABD’nin ulusal mahkemesi kendince sözünü söyledi ve bu tarz kaynaklardan film indirmelerde davalıların IP adresleri, kanıt açısından hiçbir durum teşkil etmiyor. 

Hukuk terimlerinde bir eşkal olarak nitelendirebilecek bir olay yaşandı ABD’de. Yapımcıların internet kaynaklarındaki filmleri kaldırmalarıyla birlikte, yapımcıların avukatları Torrent kaynaklarından indirilen filmlerin ve izleyicilerin de peşine düştüler. En son somut örnek, Adam Sandler’ın The Cobbler isimli filmini indiren bir kişiyle yaşandı. Mahkemenin yargıcı, internetten film indirmenin suç sayılabileceğini, ancak elde edilen IP adresinin herhangi bir kanıt oluşturmayacağını belirterek mahkemeyi askıya aldı. 

Bunun üzerine film yapımcıları, davalı Thomas Gonzales’in filmi internetten indirerek toptan bir lisans ihlalinde bulunduğunu iddia ederek tekrar mahkemeye başvurdu ve bu kez başka bir yargıç tarafından kanıtlar yetersiz bulundu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here