Torrent kaynaklardan film indirirken IP adresi kanıt sayılır mı?

Amerikan Mahkemesi bu duruma "hayır, IP adresi hiçbir şey ifade etmez" dedi.

Dünya çapında internet suçları ile ilgili açılan mahkemeleri en fazla meşgul eden kategori, lisans problemleri ve Torrent kaynaklarından film indirme eylemleri oldu. Bu konuda ABD'nin ulusal mahkemesi kendince sözünü söyledi ve bu tarz kaynaklardan film indirmelerde davalıların IP adresleri, kanıt açısından hiçbir durum teşkil etmiyor. 

Hukuk terimlerinde bir eşkal olarak nitelendirebilecek bir olay yaşandı ABD'de. Yapımcıların internet kaynaklarındaki filmleri kaldırmalarıyla birlikte, yapımcıların avukatları Torrent kaynaklarından indirilen filmlerin ve izleyicilerin de peşine düştüler. En son somut örnek, Adam Sandler'ın The Cobbler isimli filmini indiren bir kişiyle yaşandı. Mahkemenin yargıcı, internetten film indirmenin suç sayılabileceğini, ancak elde edilen IP adresinin herhangi bir kanıt oluşturmayacağını belirterek mahkemeyi askıya aldı. 

Bunun üzerine film yapımcıları, davalı Thomas Gonzales'in filmi internetten indirerek toptan bir lisans ihlalinde bulunduğunu iddia ederek tekrar mahkemeye başvurdu ve bu kez başka bir yargıç tarafından kanıtlar yetersiz bulundu.

 

Etiketler: the-cobbler adam-sandler torrent
reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam