Ana sayfa Haber Toplum 5.0′ a Hazırmıyız ?

Toplum 5.0′ a Hazırmıyız ?

0

2016 yılında Almanların endüstri 4.0’ı ortaya attıktan sonra Japonlar toplum 5.0 ile dünyada çalkantı yarattılar. Henüz tam olarak içeriği hakkında bilgi sahibi olmasak bile; şimdiden bu alanda Japon start-up girişimleri kurulmaya başladı bile.

21 ekimde 4. yılını kutlayan Preferred Networks şirketi, 1 milyar dolar gibi bir rakama ulaşmış durumda. Bu şirket evlerdeki dağınık eşyaları toplayarak düzenleme sağlayan robotlar üretiyor. Bu bile esas olarak toplum 5.0 projenin hayata geçirilebilir olduğunu gösteriyor.

Peki Toplum 5.0 Bize Ne Getirecek ?

Bilgi toplumu olmanın ikinci yarısı olarakda ifade edilebilecek bu teknoloji, her ne kadar görmek istemesek bile hemen hergün karşılaştığımız detaylar sunuyor. Kripto paralar ile ilgili ortaya çıkan gelişmeler de esas olarak bunun bir parçası. Çeşitli tıbbi işlemler için hastaneye gitmek yerine, akıllı telefon üzerinden muayene olabileceksiniz. Üstelik bununla ilgili ödeme işlemleri, kripto paralar üzerinden gerçekleşebilecek.

 

Toplum 5.0
Toplum 5.0

 

Bununla ilgili en olumsuz durumlardan bir tanesi de Türkiye’nin henüz bu teknolojiye hazır olmamasıdır. Türkiye için ağırlıklı olarak, endüstri 3.0 düzeyinde olduğu ifade ediliyor. Akınsoft gibi bazı kuruluşlar robotik çalışmalar yapsa bile; bunun henüz çok alt düzeyde olduğu görülüyor.

Peki siz toplum 5.0 devrimine hazır hissediyor musunuz ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here